• Посилання скопійовано

На які витрати списувати оренду до початку діяльності на орендованому об’єкті?

Підприємство у 2020 році отримало в оренду на час дії спецдозволу на користування надрами земельну ділянку. Видобуток корисних копалин планується з 2021 р. Як обліковувати оренду за 2020 рік? Як обліковувати витрати на відшкодування втрат сільгосптоваровиробництва 2020 року, які виставив орендодавець?

Щодо оренди

Відповідно до п. 7 П(С)БО 16, витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Тобто витрати прив’язані до доходу, для отримання якого вони понесені. А тому мають відображатися в тому ж періоді, що й доходи. 

Оскільки видобуток корисних копалин почнеться з 2021 року, то й орендна плата за 2020 рік має відображатися у витратах починаючи з 2021 року.

Для обліку подібних витрат призначено рахунок 39 «Витрати майбутніх періодів». Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків, до витрат, облік яких ведеться на рахунку 39, відносяться:

  • витрати, пов'язані з підготовчими до виробництва роботами в сезонних галузях промисловості; 
  • з освоєнням нових виробництв та агрегатів; 
  • сплачені авансом орендні платежі; 
  • оплата страхового поліса; 
  • оплата торгового патенту; 
  • передплата на газети, журнали, періодичні та довідкові видання тощо.

Орендна плата за 2020 рік цілком вписується в наведений перелік витрат, які відображаються на рахунку 39. Тому її списують на рахунок 39.

А як тоді списувати витрати з рахунку 39 на собівартість видобутку корисних копалин?

Відповідно до п. 8 П(С)БО 16, якщо актив забезпечує одержання економічних вигод протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизації) між відповідними звітними періодами. 

Таким чином, вартість оренди 2020 року можна списувати на собівартість продукції протягом часу дії спецдозволу, в порядку, подібному до нарахування амортизації.

Такий порядок обліку і списання доречно закріпити обліковою політикою підприємства.

 

Щодо втрат сільгосптоваровиробництва

З запитання випливає, що орендодавець в особі відповідної місцевої ради вимагає від підприємства відшкодувати втрати сільгосптоваровиробництва за 2020 рік, спричинені вилученням сільгоспугідь для надання їх в оренду.

Характер таких витрат такий ж, як і орендної плати за 2020 рік. Тому обліковуються вони аналогічно, як і орендна плата 2020 року – на рахунку 39, з поступовим віднесенням на собівартість продукції наступних років.

 

Щодо особливостей оподаткування податком на прибуток

Об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається як фінрезультат до оподаткування за даними фінзвітності, відкоригований на податкові різниці (див. пп. 134.1.1 ПКУ). 

Зазначені нами вище витрати будуть включатися в собівартість продукції, яка зменшить фінрезультат до оподаткування під час продажу такої продукції. Таким чином, саме в цей момент зазначені витрати зменшать об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Податкових різниць тут немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»