• Посилання скопійовано

Депозит із капіталізацією відсотків: бухоблік

ТОВ на загальній системі оподаткування відкрило в банку 2 депозити на 3 і 6 місяців з капіталізацією відсотків. Як правильно сформувати проведення у такому випадку?

Депозит

Операція із внесення коштів (вкладу) на депозит і повернення їх на поточний рахунок не є ані витратами, ані доходом (п. 6 П(С)БО 16, п. 5 П(С)БО 15).

Облік суми депозиту залежатиме від строку, на який його розміщено (короткостроковий або довгостроковий), а також від того, чи може юрособа вільно використовувати депозитні кошти.

Відповідно до роз’яснень фахівців Мінфіну у листах від 29.03.2006 р. № 31-34000-20-10/6452 та від 29.12.2008 р. № 31-34000-20-16/45983 кошти, розміщені на депозитних рахунках на строк менше 12 місяців з дати балансу, класифікуються як еквіваленти грошових коштів і мають обліковуватися на субрахунку 351 "Еквіваленти грошових коштів". Вважаємо, що ці роз’яснення слушні для строкових депозитів, які можна повернути лише після закінчення строку, на який кошти було внесено (наприклад, на 1 міс., 3 міс., 6 міс., 9 міс., 12 міс.).

Втім, якщо говорити про депозити до запитання, тобто таких, які можна повернути в будь-який момент, то їх можна обліковувати на субрахунку 313 "Інші рахунки в банку в національній валюті" або 314 "Інші рахунки в банку в іноземній валюті". Адже готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання є грошовими коштами (грошима) згідно з п. 3 р. I НП(С)БО 1, які обліковуються на рахунку 31 "Рахунки в банках".

Деякі фахівці вважають, що абсолютно всі короткострокові депозити доречно обліковувати на субрахунку 313/314 без розмежування на кошти й на еквіваленти грошових коштів. В принципі, вважаємо, що не буде помилкою й відображення строкового депозиту на субрахунках 313/314, якщо все-таки кошти із депозиту модна повернути у будь-який момент, наприклад, сплативши штраф за дострокове розірвання депозитного договору.

 

Відсотки

Що стосується відсотків, нарахованих банком за депозитним вкладом, то зазначимо, що підприємство за такими відсотками визнає доходи у тому звітному періоді, до якого вони (відсотки) належать, виходячи з бази їх нарахування та строку користування відповідними активами з урахуванням економічного змісту відповідної угоди (п. 20 П(С)БО 15).

Проценти, отримані на залишки коштів на депозитних рахунках до запитання, у бухобліку належать до інших операційних доходів: Дт 373 Кт 719 (див. Інструкцію № 291) – нарахування процентів по депозиту до запитання.

А ось проценти, одержані за строковими депозитними вкладами, належать до інших фінансових доходів: Дт 373 Кт 733 - нарахування процентів по строковому депозиту.

Оскільки відповідно до умов питання відсотки капіталізуються, то на дату капіталізації вони відображаються так: Дт 313, 314 (депозит до запитання)/351 (строкові депозити) Кт 373.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:0591
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0633
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202422
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202435
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410