• Посилання скопійовано

Немає списання пального: чи є ризики щодо витрат на амортизацію авто?

Підприємство взяло авто у фінлізинг. Авто введено в експлуатацію, але списання ПММ не проводиться (директор сам заправляє бензин, чеки не приносить, договір з заправкою не підписаний). Чи можна в описаній ситуації списувати амортизацію на витрати? Якщо ні, то яка відповідальність за амортизацію авто без списання ПММ?

Згідно з п. 7 П(С)БО 14, амортизація  об'єкта   фінансової   оренди   нараховується орендарем протягом періоду очікуваного використання активу.

Періодом очікуваного використання об'єкта фінансової оренди є:

  • або строк  корисного  використання  (якщо  угодою  передбачено перехід права власності на актив до орендаря);
  • або коротший з двох періодів - строк оренди або строк корисного використання об'єкта фінансової оренди (якщо переходу права власності на об'єкт фінансової  оренди після закінчення строку оренди не передбачено).

Метод нарахування  амортизації  об'єкта   фінансової   оренди визначається   орендарем   відповідно   до  П(С)БО 7.

Об'єкт основних засобів, який встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації (п. 23 П(С)БО 7).

Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому нематеріальний актив уведено в господарський оборот. Суму нарахованої амортизації підприємства/установи відображають збільшенням суми витрат підприємства/установи і накопиченої амортизації нематеріальних активів (п. 29 П(С)БО 8).

Особливостей податкового обліку операцій з фінансової оренди (лізингу) нормами Кодексу у орендаря не передбачено (лист ДПСУ від 27.04.2016 р. № 9488/6/99-99-15-02-02-15).

Вважаємо, якщо підприємство не переводить ОЗ на консервацію (або на реконструкцію, модернізацію, добудову чи дообладнання), а також не виводить його з експлуатації (тобто немає розпорядження керівника про такі дії із ОЗ), то бухобліковій амортизації бути. Адже відповідно до вищевказаної норми П(С)БО 7 амортизація призупиняється на певні випадки, та відповідно припиняється, якщо ОЗ виводиться з експлуатації.

Що стосується податкової амортизації, то тут в принципі має бути теж саме. Адже й тут в ПКУ прописали норму у пп.138.3.1.: «Амортизація не нараховується за період невикористання (експлуатації) основних засобів у господарській діяльності у зв'язку з їх модернізацією, реконструкцією, добудовою, дообладнанням та консервацією».

На місцях контролери нерідко наполягають на тому, що щодо ОЗ, які тимчасово простоюють, мають бути проведені заходи з консервації. Втім, погодитися із цим ми не можемо, адже процедуру проведення консервації викладено в Положенні № 1183, яким в обов’язковому порядку має дотримуватися підприємства, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави і для державних підприємств. Для решти осіб цей норматив має рекомендаційний характер.

Більше того, консервація ОЗ підприємств — це комплекс заходів, спрямованих на довгострокове (але не більш як 3 роки) зберігання основних фондів підприємств у разі припинення виробничої та іншої господарської діяльності з можливістю подальшого відновлення їх функціонування (п. 2 Положення № 1183).

Вважаємо,  оскільки у бухобліку «довгостроковість» передбачає період, який триває понад 12 місяців, то задуматися про консервацію (добровільну) можна, якщо планується не використовувати ОЗ більш як 12 місяців.

Втім, інколи на місцях податківці не розбираючись, зазначають, що на період тимчасового невикористання виробничих основних засобів та відсутності їх експлуатації (корисного використання) амортизація на такі основні засоби не нараховується (ІПК ДПСУ від 02.07.2019 р. № 3031/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). Ми не погоджуємося із цією ІПК й коментар до неї ми наводили тут).

Втім, аби убезпечити себе від зайвих питань податківців щодо експлуатації авто, зазначимо таке:

Підтвердженням використання ОЗ є, зокрема, понесення витрат для його роботи, функціонування. Такими витратами для авто можуть бути, дійсно заправка пальним, проходження ТО, страховка, заміна шин, ремонт запчастин, мийка авто. Всі ці витрати підтверджуватимуть, що авто дійсно використовується.

Радимо створити на підприємстві Положення про використання авто, в якому:

  • зазначити посадових осіб (керівник, його заступники), які мають право визначати необхідність здійснення службових поїздок;
  • зазначити коло посадових осіб, які будуть мати право на використання службового автомобіля у службових цілях, із вказівкою відповідного терміну такого використання (місяць, квартал, рік);
  • закріпити за кожною або декількома посадовими особами конкретні автотранспортні засоби, якими вони можуть користуватись, із зазначенням марки автомобіля та його державного номера;
  • вказати, який документ буде підтверджувати зв’язок поїздки із службовою діяльністю посадової особи, хто уповноважив особу на її здійснення, час початку і закінчення поїздки. Для цього можна розробити журнал довільної форми. Або таким документом може бути власно розроблений подорожній лист.

Вважаємо, якщо будуть документально підтверджені розпорядження керівника на використання такого лізингового авто у діяльності підприємства й документи, що підтверджуватимуть таке використання (журнали поїздок чи подорожні листи, акти про ТО, страховку авто тоощо), і, відповідно, не буде розпорядчих документів щодо тимчасового не використання/консервації, то навіть, якщо будуть відсутні витрати щодо ПММ, ризики невизнання податкової амортизації такого авто суттєво зменшиться.

Звичайно ж, перевіряючих зацікавить факт відсутності руху палива, втім, пояснити це можна – у бухобліку всі госпоперації мають бути підтверджені документально, тоді як директор просто не забезпечує таке документальне оформлення, а витрати на пальне є його власними витратами (також слід врахувати момент із наявністю чи відсутністю компенсації директору витрати на пальне, які документальне не підтвердженні – втім це вже сфера оподаткування ПДФО та ВЗ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202413
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202423
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.20247
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427