• Посилання скопійовано

Як виправити помилки у розподілі витрат підприємства за минулі роки та за поточний рік?

Підприємство надає різні послуги та формує собівартість за кожною окремо. Протягом певного періоду деякі витрати були некоректно класифіковані як виробничі замість адміністративних, або віднесені до того виду діяльності, який вже не здійснюється тощо. Накопичилася сума витрат, яку потрібно списати. Як списати їх у бухобліку? Як це вплине на оподаткування прибутку?

По-перше, потрібно ретельно все перевірити і провести всі витрати так, як вони мали б бути проведені. Звісно, проводити це потрібно не в самому бухобліку за ті періоди, в яких було допущено помилки, а в окремому документі – у бухгалтерській довідці. У такій бухдовідці слід зазначити суть кожної помилки, а  також навести сторнуючі записи по рахунках та правильні записи.

При цьому слід окремо розділити помилки, які були допущені у минулих роках – 2019 році та раніше, та помилки, які допущені у поточному 2020 році. 

По-друге, слід окремо з’ясувати:

1) Вплив минулорічних помилок на залишок рахунку 44. Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку). Отже, на суму такої зміни слід відкоригувати сальдо рахунку 44 у кореспонденції з тими рахунками, сальдо яких теж змінилося внаслідок виправлень помилок минулих років.

2) Вплив помилок поточного року на залишки бухгалтерських рахунків, який буде виражений у тому наборі коригуючих бухгалтерських записів, що складені для виправлення цих помилок. Ці записи – сторнуючі та правильні – слід відобразити в обліку у тому кварталі, у якому складено бухдовідку. Таким чином, річні показники 2020 року будуть уже правильними.

По-третє, за необхідності слід внести зміни у податкову та фінансову звітність.

Якщо минулорічні помилки вплинули на фінрезультат з метою оподаткування, що був задекларовани й у минулих роках (2019, 2018 рр.), то потрібно уточнити декларації з податку на прибуток. Якщо помилки не стосуються коригувань фінрезультату, або якщо підприємство не коригує фінрезультат, то виправлення буде стосуватися лише рядків 02, 04 та 06 (за наявності податку) декларації з податку на прибуток.

Про те, як виправити помилки в декларації, читайте тут.

Також виправити слід і фінансову звітність. Щодо її виправлення читайте тут.

Виправленню також підлягає і квартальна звітність з податку на прибуток та фінансова звітність за І квартал 2020 року, якщо вона подавалася і виправлення помилок 2020 року вплинуло на її показники. 

Якщо підприємство має річний звітний період з податку на прибуток, то при поданні річної звітності за 2020 рік воно вже буде враховувати виправлені дані.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410