• Посилання скопійовано

Дооцінка ОЗ не призводить до нарахування відстрочених податкових зобов’язань

Підприємство провело дооцінку ОЗ до справедливої вартості на підставі експертного висновку. Чи потрібно нараховувати відстрочені податкові зобов’язання з податку на прибуток? Коли такі зобов’язання переходять у поточні?

Податкові різниці

Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, передбачено пп. 138.1 та 138.2 ПКУ, зокрема:

  • фінрезультат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ;
  • фінрезультат до оподаткування зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ПКУ.

Для розрахунку «податкової» амортизації вартість основних засобів та нематеріальних активів визначається без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухобліку.

 

Бухгалтерський облік дооцінки

Відповідно до п. 19 П(С)БО 7 та п. 36 Методрекомендацій №561 передбачено, що сума дооцінки вартості і зносу ОЗ відображається збільшенням первісної (переоціненої) вартості та накопиченого зносу об’єкта ОЗ, а сума уцінки вартості і зносу — зменшенням первісної (переоціненої) вартості та накопиченого зносу.

Збільшення вартості активів спричинює збільшення капіталу підприємства. Зокрема, сума дооцінки залишкової вартості об'єкта основних засобів включається до складу капіталу в дооцінках (рахунок 41 «Капітал в дооцінках» і відображається в іншому сукупному доході (п. 19 П(С)БО 7). Відповідно до п. 3 НП(С)БО 1, інший сукупний дохід — це доходи і витрати, не включені до фінансових результатів підприємства.

Згідно з п. 21 П(С)БО 7, субрахунок 411 закривається (включається до складу нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням капіталу в дооцінках) при вибутті об'єктів ОЗ, а також щокварталу, раз на рік, у сумі, пропорційній до нарахування амортизації (рішення про таку періодичність підприємство приймає самостійно).

То ж, кореспонденція рахунків для відображення у обліку операцій з переоцінки ОЗ виглядає наступним чином:

  • Дт 10 Кт 411 - дооцінка первісної вартості;
  • Дт 411 Кт 131 - дооцінка зносу.

 

То чи потрібно нараховувати відстрочені податкові зобов’язання?

При цьому, як зазначено у п. 7 П(С)БО 17, відстрочене податкове зобов'язання визнається у разі наявності тимчасових податкових різниць, що підлягають оподаткуванню.

Різниці, що виникають через дооцінку ОЗ, не є тимчасовими, оскільки вони ніколи не будуть вираховані або оподатковані. Таким чином, в даному випадку тимчасові різниці в обліку не виникають і ВПА та ВПЗ не визнаються. Детально про це ми писали тут.

Що ж до суми, яка обліковується на субрахунку 411, то згідно з п. 21 П(С)БО 7, субрахунок 411 закривається (включається до складу нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням капіталу в дооцінках) при вибутті об'єктів ОЗ, а також щокварталу, раз на рік, у сумі, пропорційній до нарахування амортизації (рішення про таку періодичність підприємство приймає самостійно в обліковій політиці).

Зверніть увагу, що у разі, якщо підприємство приймає рішення про закриття субрахунку 411 щоквартально (або раз на рік), то сума зменшення не дорівнює сумі амортизації такого об’єкта, а дорівнює лише пропорційній сумі нарахованої амортизації пропорційно розміру дооцінки.

Сума донарахованого податку на прибуток за підсумками збільшення фінансового результату до оподаткування на підставі даних додатку РІ в даному випадку потрапить до податкового зобов'язання з поточного податку на прибуток (запис: Дт 981 Кт 641).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202461
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442