• Посилання скопійовано

Передачу ОЗ судом визнано незаконною: які наслідки в обліку?

У 2005 році підприємство отримало на баланс гуртожиток. Втім у 2016 році суд визнав таку передачу незаконною. Які наслідки у бухобліку у зв’язку із таким рішенням?

Оскільки спочатку підприємство оприбуткувало переданий безоплатно гуртожиток, а потім через більше ніж 10 років у бухгалтера з’явилася інформація, що передача гуртожитку визнана судом незаконною, то ця подія є зміною в облікових оцінках.

Так, облікова оцінка  -  попередня  оцінка,  яка  використовується підприємством  з метою розподілу витрат і доходів між відповідними звітними періодами (п. 3 П(С)БО 6).

Облікова  оцінка  може  переглядатися,   якщо   змінюються обставини,  на  яких базувалася ця оцінка,  або отримана додаткова інформація (п. 6 П(С)БО 6). Висновок судового рішення як раз й є зміною обставин, на яких базувалася попередня оцінка.

Згідно з п. 7 та п. 8 П(С)БО 6 наслідки зміни в облікових оцінках слід включати до тієї ж ж статті  звіту про  фінрезультати,   яка   раніше застосовувалася для відображення доходів або витрат, а робити це потрібно в тому періоді,  в якому відбулася  зміна,  а також і в наступних періодах, якщо зміна впливає на ці періоди.

Таким чином, у звітному періоді набрання чинності судового рішення про визнання передачі гуртожитку незаконним слід було «відкатити» назад, тобто сторнувати, усі показники, що стосувалися такого ОЗ (Дт 10, Кт 424, витрати на амортизацію – Дт 23-94, дохід у частині визнаної амортизації Кт 745). Тобто слід зробити так, аби на звітну дату, в якому набрало чинності судове рішення не було такого активу й наслідки від використання активу у фінзвітності.

Згідно з п. 21 П(С)БО 6 підприємству   слід   розкривати  зміст  і  суму  змін  в облікових оцінках,  які мають суттєвий вплив  на  поточний  період або, як очікується, суттєво будуть впливати на майбутні періоди. Тобто у фінзвітності за звітний період, у якому судове рішення набрало чинності у Примітках до фінзвітності слід пояснити різницю у сумах щодо ОЗ, амортизації, капіталу та доходів між датою на початок звітного періоду та на кінець звітного періоду.

Оскільки підприємство так й не передало гуртожиток, то до такої передачі такий ОЗ слід облікувати на рахунку 02. Рахунок 02 "Активи на відповідальному зберіганні" призначено для обліку цінностей, які тимчасово знаходяться на підприємстві та не є його власністю, прийняті на комісію, у переробку, до монтажу, в довірче управління.

Також варто відмітити ще один нюанс: Закон про бухоблік не встановлює строку виправлення помилки в обліку. Немає згадки про це й у П(С)БО 6. Про це ми говорили тут.

А тому те, що СГ не відобразило зміну в облікових оцінках у звітному періоді набрання чинності судового рішення є вже виправленням помилки минулих періодів. Вона виправляється за рахунок нерозподіленого прибутку на початок звітного року, в якому виявлено помилку. Детальніше про виправлення помилок у бухобліку ми писали тут  та як їх виправлення впливає на податок на прибуток – тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202413
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202421
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.20247
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427