• Посилання скопійовано

Псування ТМЦ до закінчення їх строку придатності: списання в обліку

ТОВ на загальній системі оподаткування здійснює роздрібний продаж алкогольних та безалкогольних напоїв. Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку списання даної продукції у разі її псування до закінчення терміну його придатності (наприклад, скис квас)?

Загальне

Відповідно до Класифікатора відходів ДК 005-96, затвердженого наказом Держстандарту від 29.02.1996 р. №89, зіпсованою є продукція, яка:

  • втратила свої функціональні й інші властивості (якості), встановлені нормативними вимогами, до закінчення строку служби (придатності);
  • подальше застосування якої за її прямим призначенням може призвести до непередбачуваних наслідків.

Отже, ТМЦ, у яких ще не закінчився строк придатності, але вже виявлено, що такі ТМЦ втратили свої властивості (як наведено у запитанні – скис квас), то дійсно маємо справу із списанням зіпсованої продукції. Не варто плутати зіпсовану продукцію із нормами убутку товарів. Адже згідно з п. 2 Інструкції № 88, природний убуток — це товарні втрати, зумовлені природними процесами, що викликають зміну (зменшення) кількості товару, зберігаючи його якість.

Тобто списувати частину зіпсованої продукції за рахунок норм природного убутку не можна, оскільки, як зазначено вище, природний убуток передбачає втрату кількості, а не якості продукції.

Якщо матеріально відповідальна особа виявила зіпсовані ТМЦ, то це привід провести інвентаризацію (п. 7 розд. I Положення №879). Крім цього при виявлені таких товарів слід з’ясувати, чому так сталося, що товар до закінчення строку придатності вже зіпсувався. Чи є у цьому вина працівника? Чи просто не були дотримані умови щодо зберігання товару?

 

Бухоблік

Відповідно п. 3 розд. IV Положення №879 втрати від псування ТМЦ відносять до витрат того періоду, у якому була завершена їх інвентаризація. Зіпсовані ТМЦ списують за фактичною собівартістю (з урахуванням транспортно-заготівельних витрат) до складу інших операційних витрат (п. 5.7 Методрекомендацій №2)Дт 947 Кт 20, 22, 28.

Оскільки маємо справу із продажем покупних товарів, то СГ облік ТМЦ має вести за цінами продажу, а тому необхідно списати також і відповідну суму торгової націнки, що відноситься до їх вартості – Дт 947 Кт 282; Дт 285 Кт 282.

Одночасно зі списанням на витрати вартість зіпсованих ТМЦ відображають за Дт 072. Тут мають обліковуватися ТМЦ до моменту вирішення питання про винуватця псування. Після встановлення винної особи суму втрат списують із субрахунку 072 і одночасно визнають заборгованість винної особи з виникненням доходу: Дт 375 Кт 716. Якщо винна особа не встановлена, сума втрат повинна обліковуватися на субрахунку 072 не менше строку позовної давності (зазвичай, 3 роки) з моменту встановлення факту псування.

 

Податок на прибуток

Коригувань щодо цього у р.ІІІ ПКУ немає.

 

ПДВ

Списання товарів/власної продукції через втрату якісних характеристик розглядається як використання їх за межами господарської діяльності платника податку. А тому згідно з п. 198.5 ПКУ, на таке списання слід нарахувати ПЗ з ПДВ та скласти зведену податкову накладну, яка залишається у власника таких товарів/продукції (тип причини – "13"). При цьому база для нарахування ПЗ з ПДВ визначається згідно п. 189.1 ПКУ для товарів на рівні ціни придбання.

Щодо списання власної продукції п. 189.1 ПКУ не містить відповідної бази. Втім у такому випадку податківці пропонують використовувати звичайну ціну (IПК ДФСУ від 14.09.2018 р. №4040/6/99-99-15-03-02-15/IПК). Детальніше про це ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • ТОВ передало в оренду обладнання: нюанси обліку та оподаткування
    ТОВ – платник податку на прибуток на загальних підставах, ПДВ, виробляє будівельні матеріали на замовлення покупця з використанням його торгової марки. Виробник має на балансі обладнання та хоче передати в оренду клієнтам покупця. Чи може підприємство надати обладнання в оренду? Як відобразити дану операцію в обліку?
    Сьогодні 13:196
  • Придбання квадроциклу для військовослужбовця: відображення в обліку та оподаткування
    Приватне підприємство планує придбати квадроцикл та передати його безпосередньо військовослужбовцю. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:1512
  • Облік погашення кредиту замість банку факторинговій компанії
    : У 2012 році ТОВ отримало в банку кредит. У 2014 році банк передав кредит факторинговій компанії. Протягом 2012 – 2023 рр. між банком, НБУ, фактором тривали судові справи. Відсотки за кредитом ТОВ не виставлялися. У 2023 році кредит виставлено на аукціон і продано новому кредитору. Згодом за вимогою кредитора ТОВ відшкодувало вартість кредиту, за ціною менше балансової. Як ці операції відобразати в обліку?
    Сьогодні 12:088
  • Платник єдиного податку надає приміщення для тимчасового проживання ВПО: облік та оподаткування
    Юрособа – платник єдиного податку 4-ї групи надає приміщення для тимчасового проживання ВПО на безоплатній основі. Для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги (електроенергію, опалення, водопостачання та ін.) юрособа щомісячно надає інформацію до селищної ради. Плату за проживання і за спожиті комунальні послуги від ВПО юрособа не отримує. Як відображати це в обліку та яке оподаткування?
    Сьогодні 11:154
  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:0211