• Посилання скопійовано

Позикодавця ліквідовано: як бути з недоамортизованою вартістю позики?

ТОВ (загальна система) отримало довгострокову відсоткову позику від фінкомпанії. Позику було продисконтовано і щомісячно нараховуються відсотки. Фінкомпанія припинила свою діяльність. Чи правильно буде доамортизувати суму дисконту у періоді ліквідації фінкомпанії, отримавши при цьому витрати, визнати її як безнадійну та списати на доходи?

У п. 10 П(С)БО 11  прописано, що лише довгострокові зобов'язання, на які нараховуються відсотки,  відображаються в балансі за  їх  теперішньою  вартістю.  А відповідно до п. 29 П(С)БО 13 фінансові інструменти, яким й є фінзобов'язання,  первісно оцінюють та відображають за  їх  фактичною  собівартістю, яка складається із справедливої вартості активів. Надалі згідно з  п. 31 П(С)БО 13 на кожну наступну після визнання дату балансу фінансові зобов'язання оцінюються за амортизованою собівартістю, крім фінансових зобов'язань, призначених для перепродажу, і зобов'язань за похідними фінансовими інструментами.

Уся ця ідея із дисконтуванням полягає у тому, аби показати в обліку кошти у реальному часі. Тобто, якщо говорити простими словами, то оскільки сама вартість грошей у часі різна, то така різниця, яка й є дисконтом, обліковується у отримувачів позики  доходом (Дт 311 Кт 55 - справедлива вартість зобов’язання; Дт 311 Кт 733 – дисконт), а у надавачів -  витратами. В подальшому для отримувача позики поступово такий дохід нівелюється через визнання витрат із збільшенням балансової вартості заборгованості після повернення позики (Дт 952 Кт 55) (додатково див. лист Мінфіну від 31.10.2013 р. №31-08410-07-27/31749 (сума амортизації дисконту емітованих облігацій нараховується одночасно з нарахуванням відсотка, що підлягає сплаті відповідно до умов випуску облігацій, та відображається у складі інших фінансових витрат з одночасним збільшенням балансової вартості відповідних зобов'язань)).

Саме у періоді, у якому ліквідовано кредитора (зроблено запис у держреєстрі), і немає правонаступників, перед якими доведеться погашати борг, у бухобліку потрібно визнати дохід (Дт 55 Кт 717). Адже саме у цьому звітному періоді виконуються приписи норми П(С)БО 11 та П(С)БО 15: заборгованість не підпадає погашення не у тому звітному періоді, коли СГ дізнався про ліквідацію кредитора, а у тому, коли такого кредитора було ліквідовано. Про це ми зазначали тут>>

Оскільки ліквідованому кредитору повертати позику не потрібно, а отже, слід відкоригувати раніше визнаний дисконт, то у звітному періоді списання кредиторської заборгованості слід повністю доамортизувати раніше визнаний дисконт (Дт 952 Кт 55), тобто на Кт 55 має обліковуватися та сума коштів, яка була безпосередньо отримана й відображалася в сумі за Дт 311.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202411
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202459
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442