Главная Все консультации Учет и отчетность Учет отдельных операций

Позикодавця ліквідовано: як бути з недоамортизованою вартістю позики?

ТОВ (загальна система) отримало довгострокову відсоткову позику від фінкомпанії. Позику було продисконтовано і щомісячно нараховуються відсотки. Фінкомпанія припинила свою діяльність. Чи правильно буде доамортизувати суму дисконту у періоді ліквідації фінкомпанії, отримавши при цьому витрати, визнати її як безнадійну та списати на доходи?

У п. 10 П(С)БО 11  прописано, що лише довгострокові зобов'язання, на які нараховуються відсотки,  відображаються в балансі за  їх  теперішньою  вартістю.  А відповідно до п. 29 П(С)БО 13 фінансові інструменти, яким й є фінзобов'язання,  первісно оцінюють та відображають за  їх  фактичною  собівартістю, яка складається із справедливої вартості активів. Надалі згідно з  п. 31 П(С)БО 13 на кожну наступну після визнання дату балансу фінансові зобов'язання оцінюються за амортизованою собівартістю, крім фінансових зобов'язань, призначених для перепродажу, і зобов'язань за похідними фінансовими інструментами.

Уся ця ідея із дисконтуванням полягає у тому, аби показати в обліку кошти у реальному часі. Тобто, якщо говорити простими словами, то оскільки сама вартість грошей у часі різна, то така різниця, яка й є дисконтом, обліковується у отримувачів позики  доходом (Дт 311 Кт 55 - справедлива вартість зобов’язання; Дт 311 Кт 733 – дисконт), а у надавачів -  витратами. В подальшому для отримувача позики поступово такий дохід нівелюється через визнання витрат із збільшенням балансової вартості заборгованості після повернення позики (Дт 952 Кт 55) (додатково див. лист Мінфіну від 31.10.2013 р. №31-08410-07-27/31749 (сума амортизації дисконту емітованих облігацій нараховується одночасно з нарахуванням відсотка, що підлягає сплаті відповідно до умов випуску облігацій, та відображається у складі інших фінансових витрат з одночасним збільшенням балансової вартості відповідних зобов'язань)).

Саме у періоді, у якому ліквідовано кредитора (зроблено запис у держреєстрі), і немає правонаступників, перед якими доведеться погашати борг, у бухобліку потрібно визнати дохід (Дт 55 Кт 717). Адже саме у цьому звітному періоді виконуються приписи норми П(С)БО 11 та П(С)БО 15: заборгованість не підпадає погашення не у тому звітному періоді, коли СГ дізнався про ліквідацію кредитора, а у тому, коли такого кредитора було ліквідовано. Про це ми зазначали тут>>

Оскільки ліквідованому кредитору повертати позику не потрібно, а отже, слід відкоригувати раніше визнаний дисконт, то у звітному періоді списання кредиторської заборгованості слід повністю доамортизувати раніше визнаний дисконт (Дт 952 Кт 55), тобто на Кт 55 має обліковуватися та сума коштів, яка була безпосередньо отримана й відображалася в сумі за Дт 311.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Екатерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Учет отдельных операций
Теги:
Амортизация , Расходы , Доходы , Займ , Учет , Ликвидация

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме