• Посилання скопійовано

Резервний капітал за рахунок додаткового: чи можливо?

ТОВ має намір викупити частку у своєму статутному капіталі без його зменшення на розмір такої частки. Виникає обов’язкова необхідність сформувати резервний капітал. Якими можуть бути можливі джерела для створення резервного капіталу, якщо у підприємства немає прибутку (на балансі лише непокритий збиток)?

Дійсно, викуп частки у власному статутному капіталі для ТОВ – це операція, яка вимагає попереднього створення резервного капіталу. До такої операції без резервного капіталу можна було й обійтися. Ми про це писали тут>>

Щодо резервного капіталу, то нагадаємо, що відповідно до Розділу І Клас 4 «Власний капітал та забезпечення зобов'язань» Інструкції №291, рахунок 43 «Резервний капітал» призначено для узагальнення інформації про стан та рух резервного капіталу підприємства, створеного відповідно до чинного законодавства та установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку. За кредитом рахунку 43 «Резервний капітал» відображається створення резервів, за дебетом – їх використання. Сальдо цього рахунку відображає залишок резервного капіталу на кінець звітного періоду. Аналітичний облік резервного капіталу ведеться за його видами та напрямками використання.

Тобто ми говоримо про частину власного капіталу, який не лише формується за рахунок нерозподіленого прибутку, а й використовується не на загальні цілі госпдіяльності ТОВ, а виключно на покриття збитків, інших витрат тощо.

Але згідно із цією ж Інструкцією, рахунок 43 кореспондується по кредиту із рахунками:

  • «Додатковий капітал»
  • «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».

Таким чином, сама Інструкція №291 не заперечує створення резервного капіталу за рахунок додаткового.  Стаття 25 Закону про ТОВ та ТДВ, яка вимагає створення резервного капіталу, нічого не говорить про джерела його створення. Натомість вона чітко встановлює розмір такого резервного капіталу (у розмірі ціни придбання викупленої частки) і напрямки його використання (не може використовуватися для здійснення виплат на користь учасників такого товариства).

Своєю чергою, у додаткового капіталу (виходячи з кореспонденції рахунків за Інструкцією №291) значно більше джерел для створення. Ми їх докладно аналізували тут. Наприклад, цей капітал можна сформувати за рахунок внесків від засновників, які не змінюють суму статутного капіталу.

Тому, на думку автора, перешкод для того, щоб сформувати додатковий капітал, а потім використати його для створення резервного капіталу у ТОВ немає (але такий порядок формування резервного капіталу слід затвердити в статуті товариства). Втім, офіційні роз’яснення з цього приводу (щоб поставити крапку у такому питанні, зокрема, щодо відображення зазначених операцій в Звіті про власний капітал) краще отримати, надавши запит до Мінфіну. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    Сьогодні 12:228
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    Сьогодні 10:1012
  • Виконання інженерних робіт: що в бухобліку?
    Підприємство виконує інженерні роботи, результатом яких є технічна документація. Роботи можуть виконуватися протягом 6 – 9 місяців і будуть передані замовнику в кінці періоду виконання. Витрати виробничої собівартості відображаються на рахунку 23. За роботами отримуються аванси. Чи потрібно на дату балансу визнавати доходи, навіть якщо роботи не передані замовнику?
    22.04.202430
  • Нюанси списання безнадійної заборгованості
    Підприємство має на балансі прострочену дебіторську та кредиторську заборгованість, яка утворилася в період з 2012 по 2018 роки. Коли за нею спливає строк позовної давності, щоб вона стала безнадійною і списати її з балансу? Як відображати списання в бухобліку? Чи нараховувати ПДВ при списанні?
    19.04.20241 782
  • Облік ОЗ та благодійної допомоги неприбуткової організаціїосно
    Неприбуткова організація отримала 10 ноутбуків, як благодійну допомогу, за актом приймання-передачі, але без ціни. 2 ноутбуки за рішенням керівника залишилися на балансі організації для використання в діяльності. Інші 8 передаються іншій неприбутковій організації, також без ціни. Як ці операції відображати в бухгалтерському обліку?
    19.04.202422