• Посилання скопійовано

Приймання готівки агентом комерційного банку: особливості бухобліку

Які особливості бухобліку операції із приймання готівки в гривнях для подальшого її переказу комерційними агентами банків - юрособами, які уклали агентські договори з банками?

Що стосується діяльності комерційних агентів банків, то комерційний агент банку надає послуги з приймання готівки для подальшого її переказу від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок банку, який він представляє.

НБУ на своєму сайті зазначав, що з 22.11.2017 року для операцій з приймання готівки для подальшого її переказу комерційними агентами банків останні обов’язково мають відкрити в банку окремий рахунок/рахунки та забезпечити зарахування на нього готівки в гривнях, прийнятої ними для подальшого її переказу.

У 2017 році для забезпечення відображення у бухобліку операцій, що здійснюються комерційними агентами банків в Україні, з  приймання коштів для подальшого їх переказу за призначенням, як цього вимагають норми Постанови №116, НБУ вніс відповідні зміни до Плану рахунків №280.

Відповідно до постанови НБУ №117:

  • групу рахунків 260 «Кошти на вимогу суб’єктів господарювання» доповнено новим рахунком «2606 П - Кошти на вимогу суб’єктів господарювання, що прийняті для подальшого переказу»;
  • групу рахунків 265 «Кошти небанківських фінансових установ» доповнено новим рахунком «2654 П - Кошти на вимогу небанківських фінансових установ, що прийняті для подальшого переказу».

Ці рахунки призначені для обліку коштів на вимогу суб’єктів господарювання/небанківських фінансових установ, що прийняті для подальшого переказу.

За кредитом рахунку проводяться суми надходжень коштів, прийнятих для подальшого переказу за призначенням. За дебетом рахунку проводяться суми коштів, що перераховані за призначенням.

Звертаємо увагу, що План рахунків, який затверджений постановою НБУ №280, про який мова йде вище, не діє з 25.12.2017 року. Втім, рахунки 2606 та 2654 також наразі зазначені в новому Плані рахунків бухобліку банків України, затвердженому вже Постановою НБУ №89. Принципи обліку коштів на цих рахунках залишаються такими ж.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Платник єдиного податку надає приміщення для тимчасового проживання ВПО: облік та оподаткування
    Юрособа – платник єдиного податку 4-ї групи надає приміщення для тимчасового проживання ВПО на безоплатній основі. Для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги (електроенергію, опалення, водопостачання та ін.) юрособа щомісячно надає інформацію до селищної ради. Плату за проживання і за спожиті комунальні послуги від ВПО юрособа не отримує. Як відображати це в обліку та яке оподаткування?
    Сьогодні 11:151
  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:025
  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202463
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434