• Посилання скопійовано

Повернення частини внеску до статутного капіталу: як облікувати?

Підприємство планує повернути єдиному учаснику – нерезиденту (юрособі) частину внеску до статутного капіталу в розмірі 40 тис. дол. США. Як відобразити в обліку повернення частини внеску? Чи відноситься курсова різниця з повернення до витрат?

Запитання: 

Підприємство з іноземними інвестиціями планує повернути єдиному учаснику – нерезиденту (юрособі) частину внеску до статутного капіталу в розмірі 40 тис. дол. США (статутний капітал було сформовано у 2012 році у розмірі 50 тис. дол. США за тодішнім курсом НБУ 400 тис. грн). Як відобразити в обліку повернення частини внеску? Чи відноситься курсова різниця з повернення до витрати?

 

Відповідь: 

Операція повернення частини внеску до статутного капіталу ТОВ його єдиному засновнику класифікується як зменшення статутного капіталу такого товариства. 

 

Зменшення статутного капіталу

Умови зменшення статутного капіталу товариства визначені у ст. 19 Закону №2275, відповідно до яких товариство має право зменшити свій статутний капітал.

На виконання умов, встановлених у ч. 3 ст. 19 Закону №2275, після прийняття рішення про зменшення статутного капіталу ТОВ, його виконавчий орган протягом 10 днів має письмово повідомити про це кожного кредитора, вимоги якого до товариства не забезпечені заставою, гарантією чи порукою.

Кредитори протягом 30 днів після отримання вищезазначеного повідомлення можуть звернутися до товариства з письмовою вимогою про здійснення протягом 30 днів одного з заходів, зазначених у ч. 4 ст. 19 Закону №2275, за вибором товариства:

1) забезпечення виконання зобов'язань шляхом укладення договору забезпечення;

2) дострокового припинення або виконання зобов'язань перед кредитором;

3) укладення іншого договору з кредитором.

У разі невиконання ТОВ зазначеної вимоги у встановлений строк кредитори мають право вимагати в судовому порядку дострокового припинення або виконання зобов'язань товариством.

Якщо кредитор не звернувся до товариства з письмовою вимогою у строк, передбачений ч. 4  цієї статті, вважається, що він не вимагає від товариства вчинення додаткових дій щодо виконання зобов'язань перед ним.

Оскільки в ситуації, що розглядається, засновником ТОВ є одна фізособа, то у разі зменшення номінальної вартості його частки співвідношення номінальної вартості його частки залишиться незмінним, тобто 100%.

 

Визначення розміру частки учасника

Відповідно до ч. 1-2 ст. 12 Закону №2275 розмір статутного капіталу товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валюті України.

Розмір частки учасника товариства у статутному капіталі товариства може додатково визначатися у відсотках. Розмір частки учасника товариства у відсотках повинен відповідати співвідношенню номінальної вартості його частки та статутного капіталу товариства.

При цьому товариство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями всім належним йому майном (ст. 3 Закону №2275). Нагадаємо, що згідно зі ст. 190 ЦКУ майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.

Відповідно до п. 4 П(С)БО 13 інструментом власного капіталу є контракт, який підтверджує право на частину в активах підприємства, що залишається після вирахування сум за всіма його зобов'язаннями. До інструментів власного капіталу належать прості акції, частки та інші види власного капіталу (п. 8 П(С)БО 13).

Інструменти власного капіталу визнаються одночасно з визнанням фінансового активу і фінансового зобов'язання або зі списанням іншого інструмента власного капіталу (п. 24 П(С)БО 13).

Тому при визначені розміру частини частки, що підлягає поверненню учаснику, необхідно виходити не з розміру внеску, а з розміру вартості майна підприємства, яке воно має.   

 

Курсові різниці

Відповідно до ст. 5 Закону «Про режим іноземного інвестування» іноземні інвестиції, включаючи внески до статутного капіталу підприємств, оцінюються в іноземній конвертованій валюті та у валюті України за домовленістю сторін на основі цін міжнародних ринків або ринку України.

Перерахування інвестиційних сум в іноземній валюті у валюту України здійснюється за офіційним курсом валюти України, визначеним НБУ.

Методологічні засади формування в бухобліку інформації про операції в іноземних валютах в грошовій одиниці України визначає П(С)БО 21.

Щодо відображення в бухобліку курсових різниць Мінфін у листі від 20.08.2012 р. № 31-08410-07-25/20605 повідомляє, що внесок нерезидента до статутного капіталу підприємства – резидента оцінюється та фіксується у статутних документах в грошовій одиниці України за курсом НБУ і не підлягає переоцінці в подальшому у зв'язку зі зміною курсу іноземних валют. Аналогічне роз’яснення наводилося і у листі Мінфіну від 05.12.2013 р. №31-08310-06-10/29025. 

Тому при повернені частини частки статутного капіталу учасника ТОВ курсових різниць не виникає.

 

Податок на доходи нерезидента

У пп. «е» пп. 141.4.1 ПКУ зазначено, що з метою оподаткування доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України є прибуток від здійснення операцій продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів чи інших корпоративних прав.

На виконання вимог пп. 141.4.2 ПКУ резидент, що здійснює на користь нерезидента будь-яку виплату доходу з джерелом його походження з України, повинен утримати податок із зазначених у пп. 141.4.1 ПКУ доходів за ставкою 15%, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюють виплати.

ДФС в ІПК від 23.06.2018 р. № 2812/6/99-99-15-02-02-15/ІПК повідомляє таке. Резидент, який на користь нерезидента виплачує дохід за операцією з придбання у нього корпоративних прав, має утримати податок з прибутку від такої операції за правилами, визначеними пп. 141.4.2 ПКУ, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Прибуток нерезидента від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження корпоративних прав розраховується згідно з правилами бухобліку.

 

ПДВ

Згідно з пп. 196.1.1 ПКУ не є об'єктом оподаткування ПДВ операції погашення, викупу за кошти корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах.

ДФС в ІПК від 23.07.2018 р. №3225/6/99-99-13-02-03-15/ІПК повідомляє, операцій з часткового повернення товариством засновнику статутного капіталу у вигляді коштів не є об'єктом оподаткування ПДВ. 

 

Відображення  в обліку

Облік вилученого капіталу, у разі викупу власних часток з метою їх анулювання (зменшення статутного капіталу) тощо ведеться на рахунку 45 «Вилучений капітал» (субрахунок 452).

За дебетом рахунку 45 відображається фактична собівартість часток, викуплених господарським товариством у його учасників, за кредитом – вартість анульованих часток. 

Враховуючи викладене та умови ситуації, що розглядається, підприємство має такі показники:

  • Статутний капітал 100%, якого становить 400 000 грн;
  • Зменшення статутного капіталу на 80%;

Учасник – нерезидент планує отримати 40000 дол. США, що за курсом НБУ (умовно 30 грн за 1 дол. США) складає 1200000 грн.

У бухобліку зменшення статутного капіталу відображається так:

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума

Дебет

Кредит

Відображено викуп частки засновника (400000 х 80%)

452

672

320000 UAH

Нарахована доплата, що перевищує суму раніше внесених коштів (1200000 - 320000)

443

672

880000 UAH

Анульовано викуплену частину частки СК

401

452

320000 UAH

Утримано податок на доходи нерезидентів* (880000 х 15%)

672

641

132000 UAH

Виплачено засновнику грошові кошти у валюті ((1200 000 - 132000) х 30)

672

312

35600 USD

1068000 UAH

(

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    Сьогодні 13:2313
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    Сьогодні 12:0621
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    Сьогодні 10:197
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427