Головна Усі консультації Право і відповідальність Відповідальність, санкції і штрафи

Відповідальність за порушення правил використання корпоративних електронних платіжних засобів

Яку відповідальність передбачено за порушення правил використання корпоративних електронних платіжних засобів?

У п. 1.32 ст. 1 Закону «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» № 2346-III  особа, з рахунку якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання/формування документа на переказ готівки разом із відповідною сумою коштів є платником.

Відповідальність платника при проведенні переказу встановлено ст. 33 Закону № 2346.

Так, в п. 33.1 Закону №2346 зазначено, що платник несе перед банком або іншою установою – учасником платіжної системи, що його обслуговують, відповідальність, передбачену умовами укладеного між ними договору.

Платник несе відповідальність за відповідність інформації, зазначеної ним в документі на переказ, суті операції, щодо якої здійснюється цей переказ. Платник має відшкодувати банку або іншій установі – учаснику платіжної системи шкоду, заподіяну внаслідок такої невідповідності інформації.

Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валюті затверджена постановою НБУ від 12.11.2003 р. №492.

Відповідно до пп. 1.8 та 1.9 Інструкції №492 банки відкривають своїм клієнтам поточні рахунки за договором банківського рахунку, який укладається в письмовій формі (паперовій або електронній).

Поточний рахунок – рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

Таким чином, ступінь відповідальності юрособи та ФОП за порушення п. 8.3 Інструкції №492 передбачена договором банківського рахунку.

Нагадаємо, що згідно з ч. 2 ст. 56 Закону «Про Національний банк України»,  Нацбанк видає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, для органів державної влади і органів місцевого самоврядування, банків, підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, а також для фізичних осіб.

Також слід звернути увагу на норми п. 20 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні №148.

У цьому пункті зазначено, що фізособи – довірені особи установ/підприємств – юросіб, які відповідно до законодавства України одержали готівку з поточного рахунку із застосуванням корпоративного електронного платіжного засобу або особистого електронного платіжного засобу, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі.

Відповідно до ст. 163-15 КЗпАП порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), зокрема, недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів – тягне за собою накладення штрафу на ФОП, посадових осіб юрособи від 100 до 200 НМДГ (тобто, від 1700 до 3400 грн).

Друге таке порушення протягом року призводить до накладення штрафу від 500 до 1000 НМДГ (тобто, від 8500 до 17000 грн).

Крім того, згідно з абз. 6 ст. 1 Указу №436 за використання одержаних в установі банку готівкових  коштів не за цільовим призначенням передбачено застосування до юросіб усіх форм власності та ФОП фінансовою санкції у вигляді штрафу у розмірі витраченої готівки.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Право і відповідальність / Відповідальність, санкції і штрафи
Теги:
Відповідальність , Електронний документ , Штрафи , електронні гроші

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі