Головна Усі консультації Право і відповідальність Відповідальність, санкції і штрафи

Несвоєчасно зареєстрували податкову накладну: чи буде штраф?

15.02.2018 р. складено ПН з помилковою датою - 15.02.2017 р. Від помилкової дати немає відповідної операції постачання. У квітні 2018 р. до помилкової ПН складено РК та нову ПН від 15.02.2018 р. Чи буде штраф за несвоєчасную реєстрацію помилкової ПН від 15.02.2017 р.?

У індивідуальній податковій консультації від 25.04.2018 р. №1855/6/99-99-12-02-01-15/ІПК податківці розглянули ситуацію, коли суб’єкт господарювання помилково зареєстрував податкову накладну, при цьому порушивши терміни реєстрації.

Податківці нагадали, що податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у постачальника товарів/послуг, визначених відповідно до п. 187.1 ПКУ.

Якщо податкова накладна була складена з неправильною датою, вона визнається помилковою та підлягає сторнуванню шляхом складання РК до неї, з подальшим складанням нової ПН з правильною датою. Детальніше тут>>

Зверніть увагу! Оскільки податківцями було затверджено перелік причин для коригування, єдина причина коригування з якою можна скласти РК до помилкової податкової накладної є «повернення товару або авансових платежів».

На думку податківців, якщо така помилкова накладна була зареєстрована з порушенням термінів (наприклад, помилково вказали минулий місяць чи рік), то незважаючи на статус «зайво складеної» накладної, до платника податків однаково будуть застосовуватись штрафні санкції за п. 120-1 ПКУ.

Грунтується така фіскальна позиція податківців на тому, що ст. 120-1 ПКУ не визначено виключень щодо застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН, у тому числі тих, які після їх реєстрації визнаються як зайво складені.

Таку ж позицію податківців ми прокоментували тут>>

Нагадаємо, що помилкові ПН та РК до них не підлягають відображенню в декларації з ПДВ. Про це читайте тут>>

Ми пропонуємо такі аргументи проти застосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію помилкових податкових накладних.

Відповідно до п. 120-1.1 ПКУ порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого п. 201.10 ПКУ, для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст. 192 та ст. 201 ПКУ покладено обов’язок щодо такої реєстрації, спричиняє накладання штрафів.

Для здійснення якої дії передбачений строк  у п. 201.10 ПКУ? Відповідно до п. 201.10 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Отже, обов’язок  щодо складання, реєстрації ПН покладається на платника ПДВ лише при здійсненні операції з постачання товарів/послуг. Якщо такої операції постачання не було здійснено, то цей обов’язок теж не виникає. Тобто платник ПДВ не мав обов’язку щодо реєстрації помилкової ПН/РК та надання її покупцю.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Реєстрація помилкової ПН не передбачена законодавством. Далі, оскільки такий примус робити те, щодо чого не встановлено обов’язку, заборонений Конституцією, то і застосування штрафу за такі дії теж є неправомірним. Штраф застосовується лише за невиконання дій, які є обов’язком.

Аналогічні аргументи будуть щодо штрафів за несвоєчасну реєстрацію РК до ПН, адже ст. 192 ПКУ теж встановлює обов’язок реєстрації тільки тих РК, що складаються при настанні подій, передбачених ст. 192 ПКУ (перегляд цін після постачання, повернення товару чи передплати тощо). Якщо такі події не настають, обов’язку щодо реєстрації РК теж немає. Але платник ПДВ має право виправити помилки за допомогою РК.

За умовами запитання, правильну податкову накладну потрібно було скласти 15.02.2018 р. Якщо вона зареєстрована в квітні 2018 р., то термін прострочення її реєстрації слід рахувати від дати 28.02.2018 р. – кінцевого строку її реєстрації.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Право і відповідальність / Відповідальність, санкції і штрафи
Теги:
Відповідальність , Коригування , ПДВ , Податкова накладна , Реєстрація , Штрафи

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі