• Посилання скопійовано

Відображення періоду вагітності та пологів в Звіті щодо ЄСВ

Працівниця надала листок непрацездатності з початком в травні 2017 р. у червні 2017 р. Яким чином відобразити дані про таку працівницю у Звіті щодо ЄСВ за травень і червень 2017 р.?

У зазначеному випадку є кілька питань, які слід розглянути.

По-перше, чи працювала працівниця у травня (з моменту оформлення листка непрацездатності), чи вирішила, що наявність листка непрацездатності дає їй можливість не виходити на роботу? 

Якщо працівниця не виходила на роботу, тому що вирішила, що так можна, це неправильно. Оскільки листок непрацездатності із діагнозом «вагітність та пологи», звісно, дає можливість не працювати, але для цього слід надати такий листок непрацездатності роботодавцю, а також надати заяву з проханням надати відпустку по вагітності та пологах. Така відпустка за бажанням працівниці надається роботодавцем обов’язково, але якщо працівниця не виявила такого бажання і наказ про надання цієї відпустки не був оформлений, на підставі одного листка непрацездатності вона нею скористатися не може. І так, є ризик, що відсутність на робочому місці в такому випадку вважатиметься прогулом (без поважних причин). Бо підстав ані сплачувати їй зарплату, ані нараховувати їй допомогу по вагітності та пологах до подання листка непрацездатності та відповідної заяви у роботодавця не було. 

Якщо працівниця виходила на роботу і працювала, а потім надала листок непрацездатності і з’ясувалося, що вона у травні та червні мала право на таку відпустку, працюють ті самі правила. Така відпустка не надається «заднім числом». Наказ про її надання оформлюється після надходження заяви працівниці, в якій вона просить таку відпустку надати. І одночасно працівниця не може отримувати і зарплату (за відпрацьований час), і допомогу по вагітності та пологах (за той самий час). Тому в зазначеному випадку допомога по вагітності та пологах такій працівниці надаватиметься тільки за час відпустки по вагітності та пологах (тобто, з моменту фактичного використання цієї відпустки). Докладніше про це читайте тут>>> 

По-друге, роботодавець нараховує допомогу по вагітності та пологах у тому місяці, коли працівниця надала відповідний листок непрацездатності та заяву про надання відпустки. Оскільки працівниця зробила це у червні 2017 р., то на відпустку вона має право лише з моменту звернення, а щодо допомоги по вагітності та пологах, вона виплачується, якщо працівниця звернулася за нею є не пізніше дванадцяти календарних місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 5 ст. 32 Закону №1105). І, як зазначалося вище, в цьому випадку – тільки за період використання відпустки по вагітності та пологах. 

Тому, те, що роботодавець нарахував допомогу у червні 2017 року, а не в травні 2017 року, це правильно (якщо був оформлений наказ про таку відпустку). Залишилося тільки переконатися в тому, що сума допомоги була визначена за вірний період. 

В Звіті щодо ЄСВ за травень 2017 р. щодо такої працівниці потрібно було показати тільки суму нарахованих їй у травні 2017 році доходів. 

А вже в Звіті щодо ЄСВ за червень 2017 року: 

  • в таблиці 5 відображатиметься початок відпустки по вагітності та пологах. Для цього, крім інших даних про працівницю, у графі 7 зазначається категорія застрахованої особи «5», а в графі 11 зазначається дата (число) початку такої відпустки;
  • в таблиці 6 відображатиметься окремими рядками зарплата працівниці (за наявності)  та сума нарахованої допомоги по вагітності та пологах (в розрізі місяців, за які вона нарахована). За ті місяці, у яких сума доходів працівниці більша або дорівнює мінімальній заробітній платі, така допомога відображатиметься із зазначенням коду застрахованої особи «42» та сумою ЄСВ, яка нарахована з такого доходу за ставкою 22%.

Податківці наполягають: якщо ваша працівниця не інвалід, і сума нарахованої допомоги по вагітності та пологах (відноситься до місяців за який її нараховано) та інших доходів, на які нараховується ЄСВ (наприклад, зарплати), такого місяця менше, ніж розмір мінімальної зарплати, то ЄСВ потрібно доплатити до мінімального розміру. А отже, суму такого донарахування потрібно буде відобразити у таблиці 6 окремим рядком із зазначенням: коду застрахованої особи «42», коду типу нарахувань «13», місяця та року, за який проводиться донарахування і суми донарахованого ЄСВ.  

Втім, на думку Мінсоцполітики, такої ситуації виникнути було не повинно, оскільки згідно із ч. 2 ст. 26 Закону №1105, сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. Докладніше про це в нашій аналітиці>>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування
    Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?
    23.02.202435
  • Ставка 8,41% до лікарняних за відсутності довідки МСЕК
    Чи потрібно застосовувати ставку ЄСВ 8,41% при нарахуванні електронних лікарняних (нарахування після надання довідки), якщо на час перебування на лікарняних працівник не мав інвалідності і один з лікарняних вже перебував в статусі "готовий до сплати"?
    21.02.20241181
  • Компенсація при звільненні мобілізованому працівнику
    В лютому 2024 року звільняється працівник, який був мобілізований в березні 2022 року. Як розрахувати компенсацію за невикористану відпустку?
    15.02.20241 4384
  • ФОП був на ЄП, потім на загальній системі, потім знову на ЄП: як заповнити ЄСВ-додатки в деклараціях?
    ФОП з 01.01.2023 по 31.07.2023 р. перебував на ЄП 2%, потім з 01.08.2023 по 30.09.2023 р. на загальній системі, з 01.10.2023 по 31.12.2023 р. знову на ЄП 5%. Усі 12 місяців 2023 року ФОП сплачував ЄСВ в сумі 1474,00 грн і хоче задекларувати цю сплати для зарахування страхового стажу. Як заповнити ЄСВ-додатки у декларації з ЄП та декларації про доходи?
    26.01.202494
  • Добровільна сплата ЄСВ ФОПом: декларація та штрафи
    Якщо ФОП, який зареєстрований 25.05.2023 р., сплатить ЄСВ за період червень - грудень 2023 р. (10318,00 грн) в січні 2024 р. та відобразить нарахування: жовтень 2023 р. – 2948,00 грн, листопад 2023 р. – 2948,00 грн, грудень 2023 р. – 4422,00 грн, то до страхового стажу буде зараховано 3 місяці? Чи для зарахування до стажу семи місяців краще відобразити в звітності нарахування в розрізі кожного місяця в сумі 1474,00 грн? Чи буде штраф за несвоєчасну сплату, в якому розмірі?
    22.01.20241 8013