У зазначеному випадку є кілька питань, які слід розглянути.
По-перше, чи працювала працівниця у травня (з моменту оформлення листка непрацездатності), чи вирішила, що наявність листка непрацездатності дає їй можливість не виходити на роботу?
Якщо працівниця не виходила на роботу, тому що вирішила, що так можна, це неправильно. Оскільки листок непрацездатності із діагнозом «вагітність та пологи», звісно, дає можливість не працювати, але для цього слід надати такий листок непрацездатності роботодавцю, а також надати заяву з проханням надати відпустку по вагітності та пологах. Така відпустка за бажанням працівниці надається роботодавцем обов’язково, але якщо працівниця не виявила такого бажання і наказ про надання цієї відпустки не був оформлений, на підставі одного листка непрацездатності вона нею скористатися не може. І так, є ризик, що відсутність на робочому місці в такому випадку вважатиметься прогулом (без поважних причин). Бо підстав ані сплачувати їй зарплату, ані нараховувати їй допомогу по вагітності та пологах до подання листка непрацездатності та відповідної заяви у роботодавця не було.
Якщо працівниця виходила на роботу і працювала, а потім надала листок непрацездатності і з’ясувалося, що вона у травні та червні мала право на таку відпустку, працюють ті самі правила. Така відпустка не надається «заднім числом». Наказ про її надання оформлюється після надходження заяви працівниці, в якій вона просить таку відпустку надати. І одночасно працівниця не може отримувати і зарплату (за відпрацьований час), і допомогу по вагітності та пологах (за той самий час). Тому в зазначеному випадку допомога по вагітності та пологах такій працівниці надаватиметься тільки за час відпустки по вагітності та пологах (тобто, з моменту фактичного використання цієї відпустки). Докладніше про це читайте тут>>>
По-друге, роботодавець нараховує допомогу по вагітності та пологах у тому місяці, коли працівниця надала відповідний листок непрацездатності та заяву про надання відпустки. Оскільки працівниця зробила це у червні 2017 р., то на відпустку вона має право лише з моменту звернення, а щодо допомоги по вагітності та пологах, вона виплачується, якщо працівниця звернулася за нею є не пізніше дванадцяти календарних місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 5 ст. 32 Закону №1105). І, як зазначалося вище, в цьому випадку – тільки за період використання відпустки по вагітності та пологах.
Тому, те, що роботодавець нарахував допомогу у червні 2017 року, а не в травні 2017 року, це правильно (якщо був оформлений наказ про таку відпустку). Залишилося тільки переконатися в тому, що сума допомоги була визначена за вірний період.
В Звіті щодо ЄСВ за травень 2017 р. щодо такої працівниці потрібно було показати тільки суму нарахованих їй у травні 2017 році доходів.
А вже в Звіті щодо ЄСВ за червень 2017 року:
- в таблиці 5 відображатиметься початок відпустки по вагітності та пологах. Для цього, крім інших даних про працівницю, у графі 7 зазначається категорія застрахованої особи «5», а в графі 11 зазначається дата (число) початку такої відпустки;
- в таблиці 6 відображатиметься окремими рядками зарплата працівниці (за наявності) та сума нарахованої допомоги по вагітності та пологах (в розрізі місяців, за які вона нарахована). За ті місяці, у яких сума доходів працівниці більша або дорівнює мінімальній заробітній платі, така допомога відображатиметься із зазначенням коду застрахованої особи «42» та сумою ЄСВ, яка нарахована з такого доходу за ставкою 22%.
Податківці наполягають: якщо ваша працівниця не інвалід, і сума нарахованої допомоги по вагітності та пологах (відноситься до місяців за який її нараховано) та інших доходів, на які нараховується ЄСВ (наприклад, зарплати), такого місяця менше, ніж розмір мінімальної зарплати, то ЄСВ потрібно доплатити до мінімального розміру. А отже, суму такого донарахування потрібно буде відобразити у таблиці 6 окремим рядком із зазначенням: коду застрахованої особи «42», коду типу нарахувань «13», місяця та року, за який проводиться донарахування і суми донарахованого ЄСВ.
Втім, на думку Мінсоцполітики, такої ситуації виникнути було не повинно, оскільки згідно із ч. 2 ст. 26 Закону №1105, сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. Докладніше про це в нашій аналітиці>>>
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити