• Посилання скопійовано

Надаємо матеріальну допомогу на оздоровлення

Як документально оформлювати надання щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення?

Порядок надання матеріальної допомоги на оздоровлення

Згідно зі ст. 97 КЗпП, зокрема, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Якщо колективного договору на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а в разі його відсутності — з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Отже, надання щорічної одноразової допомоги (як заохочувальної виплати) може встановлюватися колективним договором.

За відсутності колективного договору надання такої допомоги треба погоджувати з представницьким органом трудового колективу (профспілковим органом, представником тощо).

За відсутності колективного договору підприємство може розробити положення про надання допомоги або ж керівник може видати відповідний наказ. Положення (наказ) повинні мати погодження профкому або іншого органу трудового колективу. Тобто на документі мають стояти віза такого органу «Погоджено», дата погодження, назва представницького органу, прізвище представника (-ів) і його (їх) підпис або підпис голови, якщо орган колегіальний.

Тож якщо на підприємстві затверджено таке положення або наказ про надання допомоги на оздоровлення один раз на рік, то при написанні заяви про надання щорічної відпустки працівник пише ще заяву на отримання допомоги на оздоровлення. Визначеного нормативними документами порядку документування для цієї ситуації немає, тож кожне підприємство встановлює його самостійно. Отже, на практиці на підставі відповідної заяви може бути видано наказ про надання допомоги на оздоровлення відповідному працівнику, який іде у щорічну відпустку.

Із наказом ознайомлюються головний бухгалтер та бухгалтер, який нараховує заробітну плату працівникам. Далі наказ передається до бухгалтерії. На підставі цього наказу працівникам нараховується допомога.

Хоча може застосовуватися й інший спосіб документування: працівник пише заяву з проханням надати допомогу, керівник підприємства візує її, і заява передається до бухгалтерії для нарахування допомоги.

За вже встановленими практикою правилами багато підприємств надають таку допомогу разом зі щорічною відпусткою тривалістю не менш ніж 14 к. д.

Тож іще раз наголосимо: надання матеріальної допомоги на оздоровлення не є вимогою трудового законодавства — це бажання підприємств підтримати своїх працівників.

 

Податок на прибуток

Згідно з п. 134.1 ПКУ, з 01.01.2015 р. об'єктом оподаткування податком на прибуток є скоригований на податкові різниці, у разі їх застосування, фінансовий результат, який визначений за правилами П(С)БО або МСФЗ. Підприємства, які мають суму річного доходу, визначеного за правилами бухобліку, за останній річний період більшу за 20 млн грн, зобов'язані відкоригувати фінансовий результат до оподаткування на податкові різниці. Наразі серед норм ПКУ не визначено податкової різниці, яка б виникала при наданні матеріальної допомоги для оздоровлення, навіть при створенні резерву на її сплату відповідно до пп. 139.1.1 ПКУ.

 

ПДФО та військовий збір

Оскільки матеріальна допомога є складовою фонду оплати праці, вона оподатковується ПДФО та військовим збором у складі нарахованої заробітної плати. Нагадаємо: згідно з п. 164.6 ПКУ, під час нарахування доходів у формі заробітної плати протягом 2016 року база оподаткування ПДФО визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму податкової соціальної пільги за її наявності. Оскільки утримань ЄСВ уже не передбачено, з визначеної бази оподаткування утримуються лише ПДФО за ставкою 18% (пп. 164.2.1 ПКУп. 167.1 ПКУ) та військовий збір за ставкою 1,5% (п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ). При цьому у ф. №1ДФ1 такий дохід буде відображено у розділі І за ознакою доходу 101 та у загальній сумі нарахованого доходу у рядку щодо військового збору розділу ІІ.

 

Єдиний соціальний внесок

Базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону про ЄСВ). Тож нарахована допомога на оздоровлення включається до бази нарахування ЄСВ, та відповідно на неї має бути нараховано ЄСВ за ставками 22% та 8,41% (якщо така допомога надається працівнику-інваліду).

Зверніть увагу!

Максимальна величина місячного доходу, на який нараховується ЄСВ, становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Тож з 01.05.2016 р. до 30.11.2016 р. максимальна величина доходу, на який слід нараховувати ЄСВ, становить: 1450 грн х 25 = 36250,00 грн.

 

Бухгалтерський облік

Оскільки така матеріальна допомога на оздоровлення відноситься до інших заохочувальних виплат та включається до фонду оплати праці, то й у бухобліку її нарахування має бути відображено у складі нарахованої заробітної плати. Відповідно до нормП(С)БО 16 «Витрати», в обліку її буде відображено у складі витрат підприємства залежно від того, в якому відділі працює працівник.

У бухобліку операції з нарахування допомоги на оздоровлення будуть відображені таким чином:

— нарахована матеріальна допомога на оздоровлення працівнику: Д-т 23, 92, 93, 94, 97 К-т 661;

— нарахований ЄСВ на суму цієї допомоги: Д-т 23, 92, 93, 94, 97 К-т 651;

— утриманий ПДФО та військовий збір: Д-т 661 К-т 641, 642;

— сплата нарахованого ЄСВ, утриманого ПДФО і військового збору: Д-т 651, 641, 642 К-т 311;

— перераховано на картковий рахунок суму одноразової допомоги на оздоровлення: Д-т 661 К-т 311.

Звертаємо увагу, що на підставі п. 13 П(С)БО 11 на підприємстві може бути створено й резерв на виплату такої одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, якщо на її виплату треба буде витрачати великі суми.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.202412
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241731
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202438
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024315
  • Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування
    Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?
    23.02.202437