• Посилання скопійовано

Гарантії та виплати для призваних на строкову військову службу працівників

Чи може фізособа-підприємець звільнити працівника, якого призвали на строкову службу. Дата повістки з 11.10.2016 р. Якщо ні, то які виплати має здійснювати?

Чинне законодавство не передбачає автоматичного припинення трудових відносин із працівником або права на звільнення працівника з ініціативи роботодавця у випадку призову працівника на строкову військову службу. Навпаки, насьогодні законом для працівників, призваних на строкову військову службу, встановлено ті ж самі гарантії в трудових відносинах, що і для осіб, призваних на військову службу на особливий період під час мобілізації. Зокрема ст. 119 КЗпП передбачає збереження за призваними працівниками місця роботи, на якому вони працювали під час призову, посади і середнього заробітку.  Причому ці гарантії поширюються як на працівників юридичних осіб (підприємств, установ, організацій незалежно від підпорядкування та форми власності), але й на працівників фізичних осіб - підприємців.

Отже, фізична особа-підприємець зобов’язана виплачувати працівникові середній заробіток з моменту його призову і до дня фактичної демобілізації.

Середній заробіток визначається згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою Кабміну від 08.02.1995 р. №100, виходячи із заробітної плати за два останні місяці (за відпрацьовані робочі дні), що передують місяцю, у якому працівника призвали на строкову службу.

Виплата середнього заробітку таких осіб наразі обкладається всіма податками – ПДФО (18%) та військовим збором (1,5%), а також нараховується ЄСВ (22%) на загальних засадах.

Адже ПКУ на сьогодні передбачає лише звільнення від оподаткування середнього заробітку мобілізованих на особливий період працівників, що компенсується з бюджету (пп. «и» пп. 165.1.1 ПКУ), тобто тут не згадано про працівників-строковиків. А Закон про ЄСВ, хоча й говорить про звільнення від нарахування ЄСВ як середнього заробітку, нарахованого мобілізованим працівникам на особливий період, так і працівникам, призваним на строкову військову службу, однак такий середній заробіток має компенсуватися з бюджету (ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Тоді як компенсації для підприємця або юридичної особи з бюджету виплаченого призваному на військову службу працівникові середнього заробітку на сьогодні законом не передбачено (відповідна норма була виключена з КЗпП з 1 січня 2016 р.). Тож, обов’язок виплачувати залишили, але тепер платити такий середній заробіток роботодавцям доведеться із власних коштів.

Детальніше про гарантії від роботодавця та особливості оподаткування й відображення у звітності середнього заробітку ми писали тут, тут і тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202428
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246572
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241931
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202444
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024339