• Посилання скопійовано

Як нараховувати ЄСВ та до якого числа сплачувати, щоб не було штрафів?

Звіт за січень подано 5 лютого, ЄСВ сплачено 5-6 лютого. Залишок суми ЄСВ сплачено після перерахування авансу за лютий - 22 числа. Як правильно нараховувати ЄСВ та до якого числа сплачувати, щоб не було штрафів?

Порядок обчислення і сплати ЄСВ встановлено ст. 9 Закону про ЄСВ. У ч. 2 ст. 9 Закону про ЄСВ зазначено, що ЄСВ обчислюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується ЄСВ.

Відповідно до п. 1 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. №449, ЄСВ нараховується на суми, що визначені базою для його нарахування, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до закону сплачуються із зазначених сум або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача.

ЄСВ нараховується на суми, що визначені базою для його нарахування, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

У ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ передбачено, що платники ЄСВ, крім платників, зазначених у п. 4, 5 та 51 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця).

При цьому платники, зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ (тобто, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, ФОП, а також фізособи, які забезпечують себе роботою самостійно), під час кожної виплати зарплати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується ЄСВ, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати ЄСВ у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Нагадаємо, що для вищевказаних платників ЄСВ встановлено у розмірі 22% до визначеної ст. 7 Закону про ЄСВ бази нарахування (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у т. ч. в безготівковій чи натуральній формі. 

При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Винятком є випадки, якщо ЄСВ, нарахований на ці виплати, вже сплачено у зазначені вище строки, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата цього внеску, сума якої перевищує суму ЄСВ, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.

Відповідно до ч. 10 ст. 9 Закону про ЄСВ днем сплати ЄСВ вважається:

  • день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (у разі перерахування сум ЄСВ з рахунку платника за місцем його обліку на відповідні рахунки органу доходів і зборів);
  • день прийняття до виконання банком або іншою установою – членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі (у разі сплати ЄСВ готівкою).

ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника ЄСВ одночасно із зобов'язаннями зі сплати цього внеску зобов'язань зі сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання зі сплати ЄСВ виконуються в першу чергу та мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу) (ч. 12 ст. 9 Закону про ЄСВ).

У ситуації, що розглядається, звіт з ЄСВ (додаток 4) за січень 2018 року підприємство повинно було подати не пізніше 20 лютого, а сплатити ЄСВ за січень у розмірі 22% суми виплати так:

  • 22 січня під час виплати зарплати за першу половину січня (тобто, авансу);
  • 5 лютого під час виплати зарплати за другу половину січня.

Доплата ЄСВ за січень 21 лютого є несвоєчасною сплатою цього внеску із затримкою на  один день від встановленого граничного строку.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати ЄСВ до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом про ЄСВ, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку цього внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9 Закону про ЄСВ).

Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону про ЄСВ у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники ЄСВ зобов'язані самостійно обчислити ці внески та сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону про ЄСВ).

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ орган доходів і зборів накладає на платника цього внеску штраф у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ). Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Щоб припинити негативну практику нарахування пені та штрафів підприємству – платнику ЄСВ необхідно повністю розрахуватися з бюджетом по цьому внеску за квітень 2018 року не пізніше 20 травня.  

При виплаті зарплати за першу половину травня (авансу) 22.05.2018 р. – сплатити ЄСВ у розмірі 22% суми, що нарахована працівникам. Залишок ЄСВ слід доплатити 07.06.2018 р. під час виплати зарплати за другу половину травня та подати звіт не пізніше 20 червня 2018 року.

***

Читайте також: Нарахування ЄСВ у 2018 році – у запитаннях та відповідях від податківців

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202425
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246222
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241901
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202442
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024335