• Посилання скопійовано

Особливості звільнення працівників на підприємстві, що планує призупинити свою діяльність

ТзОВ призупиняє свою фінансово-господарську діяльність на невизначений час. Як звільнити працівників, щоб не порушувати Закон про працю?

У разі призупинення діяльності підприємства на практиці можливі звільнення працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, в т.ч. реорганізацією, скороченням штату (ст. 40 КзПП), а також із усіх передбачених КзПП підстав (тобто звільнення на загальних засадах). Зокрема, часто практикуються звільнення за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КзПП), коли працівник пише заяву на звільнення або про згоду на звільнення з цієї підстави («за угодою сторін»). 

Якщо згадане звільнення відбувається з ініціативи адміністрації, то це звільнення за п. 1 ч. 1 ст. 40 КзПП. В такому випадку видається наказ про проведення змін в організації виробництва і праці, в якому зазначається, яке скорочення чисельності, штату проводиться, які посади і в які строки скорочуються. При цьому працівники персонально повідомляються про таке звільнення за 2 місяці (ч. 1 ст 49-2 КзПП). Звернімо увагу, що коли йдеться про скорочення штату, і на підприємстві є штатний розпис, необхідно діяти відповідно до умов статуту, які можуть містити особливий порядок його затвердження та змін (наприклад, необхідність погодження або затвердження зборами учасників).

У разі якщо вивільнення є масовим відповідно до ст. 48 Закону України «Про зайнятість населення», підприємство також доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників (форма №4-ПН, затверджена наказом Мінсоцполітики від 31.05.2013 р. №317). Так, наприклад, масовим звільненням є вивільнення протягом трьох місяців 20 і більше відсотків працівників на підприємстві (незалежно від чисельності працівників), а також одноразове або протягом одного місяця вивільнення 10 і більше працівників на підприємстві з чисельністю від 20 до 100 працівників.

Якщо на підприємстві при скороченні залишаються якісь вакансії, і є можливість перевести на них звільнюваних працівників, їм повинна бути запропонована наявна робота; звільнення в такому випадку допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу (ч. 2 ст. 40, ч. 3 ст. 49-2 КзПП). Також при звільненні мають дотримуватися передбачені законодавством підстави для переважного залишення на роботі (ст. 42, 49-2 КзПП та інші акти законодавства).

Звільнення за п. 1 ч. 1 ст. 40 КзПП (крім повної ліквідації підприємства) відбувається за згодою профкому (якщо працівник є членом профспілки) (ст. 43 КзПП). 

Звернімо також увагу на те, що звільнення жінок-матерів пільгових категорій, крім випадків повної ліквідації підприємства, з ініціативи адміністрації заборонено за ст. 184 КзПП.

При звільненні за п. 1 ч. 1 ст. 40 КзПП працівникові виплачується вихідна допомога в розмірі не менше середньомісячного заробітку (ст. 44 КзПП). В день звільнення такому працівнику має бути видана трудова книжка, копія наказу про звільнення та проведено з ним повний розрахунок (ст. 47116 КзПП).

Слід також мати на увазі, що в разі, якщо підприємство проводить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації протягом року з дня звільнення, звільнені за п. 1 ч. 1 ст. 40 КзПП працівники мають переважне право на поворотне прийняття на роботу (ст. 42-1 КзПП). 

Нагадаємо, що працівники на підприємстві, що планує призупинити свою діяльність, також не позбавляються права звільнитися за власною ініціативою (власним бажанням) на підставі ст. 38, 39 КзПП.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Розрахунок вихідної допомоги з 12 вересня 2023 року
    Як має розраховуватись вихідна допомога з 12.09.23 р., якщо вона визначена в розмірі середньої заробітної плати: за 2 чи 12 місяців?
    20.10.20231 119
  • Витрати на транспортні послуги у благодійного фонду
    Благодійник (резидент) за заявою БФ закупив за кордоном обладнання, перевезення якого оплатив БФ за рахунок отриманої від інших благодійників допомоги. Куди віднести витрати на транспортні послуги: потрібно їх додати до вартості обладнання чи списати окремо на благодійну діяльність та відобразити в звіті про використання доходів неприбуткової організації?
    10.04.2023165
  • Лист з Районної військової адміністрації на звернення ПФУ
    На підприємство надійшов лист з Районної військової адміністрації, що з ПФУ звернулись з листом щодо нарахування зарплати меншої від МЗП у листопаді 2021 р. Порушили вимоги ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (якщо база нарахування ЄСВ менша за МЗП, сума ЄСВ розраховується, як добуток МЗП). Чи правомірна їх вимога? Ситуація в листопаді 2021 р. була наступна...
    21.07.2022110
  • Оформлення паперових лікарняних після 01.10.2021 р.
    Якими документами регулюється оформлення паперових лікарняних виданих після 01.10.2021 р.? Чи може паперовий лікарняний бути продовженням електронного лікарняного? Чи обов'язково паперовий лікарняний має бути підписаний комісією ЛКК?
    16.05.2022145
  • Визначення граничної неоподатковуваної вартості подарунку для працівника
    Підприємство надає своїм працівникам подарунки в січні до новорічних та різдвяних свят, на 8 березня та 14 жовтня, а також щоквартально за досягнення в праці. При визначені неоподатковуваної межі згідно з пп. 165.1.39 ПКУ, потрібно брати вартість кожного окремого подарунку чи підсумовувати їх загальну вартість за календарний рік?
    12.08.2021231