• Посилання скопійовано

Обучение сотрудников в учебном центре: нюансы

Имеет ли право предприятие обучать своих сотрудников в лицензированном, аккредитованном учебном центре (не ВУЗе) и выплачивать сотрудникам стипендию за счет своих средств, перечисляя стипендиальный фонд Учебному центру?

Вопрос: Имеет ли право предприятие обучать своих сотрудников в лицензированном, аккредитованном учебном центре (не ВУЗе) и выплачивать сотрудникам стипендию за счет своих средств, перечисляя стипендиальный фонд Учебному центру? Основанием является договор об обучении, заключенный между Учебным центром, предприятием и работником данного предприятия. Какие налоговые последствия для предприятия и сотрудника будет иметь такая операция?

Ответ: Порядок призначення і виплати стипендій регламентовано Постановою КМУ від 12 липня 2004 р. N 882 (далі – Порядок №882). Пунтом 1 цього нормативного акту визначено коло осіб, на які поширюється його дія:

1) учнів денної форми навчання професійно-технічних навчальних закладів (далі - учні); 

2) студентів денної форми навчання вищих навчальних закладів I - IV рівня акредитації, крім осіб, які навчаються за освітньо-професійними програмами підготовки магістрів державного управління (далі - студенти); 

3) курсантів денної форми навчання вищих навчальних закладів цивільної авіації, морського і річкового транспорту, Севастопольського національного інституту ядерної енергії та промисловості (далі - курсанти вищого навчального закладу); 

4) учнів VIII - XII класів середніх спеціальних музичних шкіл-інтернатів і середніх художніх шкіл; 

5) учнів I - II курсів училищ фізичної культури; 


6) слухачів підготовчих відділень консерваторій та студій підготовки акторських кадрів (далі - слухачі); 

7) клінічних ординаторів; 

8) аспірантів і докторантів, які навчаються з відривом від виробництва;

9) курсантів, слухачів та ад'юнктів вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів - у частині призначення стипендій, зазначених у підпункті 1 пункту 5 Порядку №882.

Усі ці особи мають навчатися у навчальних закладах та наукових установах за рахунок коштів загального фонду державного бюджету, у навчальних закладах, що перебувають у власності Автономної Республіки Крим, та комунальних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних бюджетів. 

Учням, студентам, курсантам вищого навчального закладу, слухачам, клінічним ординаторам, аспірантам і докторантам, які навчаються згідно з угодами, укладеними між навчальними закладами або науковими установами та фізичними або юридичними особами, стипендії можуть виплачуватися за рахунок коштів цих осіб, якщо це передбачено умовами укладеної угоди.

Зверніть уваги, даний перелік осіб, що можуть отримувати стипендію є вичерпним, як бачимо, учнів (слухачів) учбового центру в даному переліку немає.

Разом з тим, ст. 207 КЗпП за час проходження виробничого навчання, перекваліфікації або навчання іншим спеціальностям працівникам виплачується заробітна плата в порядку і у розмірах, що визначаються законодавством. 

З 1 січня 2015 року нормами пп. 134.1.1 ПКУ визначено, що об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ. Одразу зазначимо, жодних податкових різниць на суми витрат на навчання, підвищення кваліфікації співробітників не передбачено, тому орієнтуємося виключно на дані бухгалтерського обліку. Суми оплати учбовому центру відобразяться у складі витрат та зменшать фінансовий результат до оподаткування. Для підтвердження понесених витрат слід подбати про:

1) наказ про виробниче навчання, перепідготовку або необхідність підвищення кваліфікації працівника;

2) табель робочого часу й відомість нарахування зарплати;

3) договір та акти виконаних робіт від учбового центру (як правило, предметом договору є інформаційно-консультаційні послуги).

Щодо податкових наслідків для співробітників, то тут слід зазначити наступне. Відповідно до норм пп. 14.1.47 ПКУ додатковим благом є кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку. В даному разі, наскільки зрозуміло із запитання, підприємство має намір підвищити кваліфікаційний рівень співробітників виключно з метою поліпшення рівня їх професійних навичок та здібностей в межах потреб такого підприємства (тобто, підприємство саме ж і буде споживати поліпшені професійні якості та навички конкретних співробітників, наприклад, підприємство оплачує навчання своїх операторів кол-центру навичкам ведення ефективної розмови із клієнтом та вірної дикції). У випадку, коли оплачені учбовому центру послуги призначені для особистісного росту співробітників і не пов’язані із відносинами найму із конкретним підприємством, сплачені за навчання конкретного співробітника суми будуть визнані додатковим благом співробітника  (ч. “є” пп. 164.2.17 ПКУ) із відповідним застосуванням натурального коефіцієнта  (п.164.5 ПКУ) та сплатою із цієї суми утриманого ПДФО за рахунок конкретного співробітника із будь-якого його доходу (зазвичай, джерелом такого утримання є заробітна плата). В звітності за формою 1 ДФ такі суми відображають за кодом 126.

Норми пп. 165.1.21 ПКУ тут не застосовуються, адже вони зав’язані на сумах, що сплачуються на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів, визначенню яких учбовий центр по суті не відповідає.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Розрахунок вихідної допомоги з 12 вересня 2023 року
    Як має розраховуватись вихідна допомога з 12.09.23 р., якщо вона визначена в розмірі середньої заробітної плати: за 2 чи 12 місяців?
    20.10.20231 119
  • Витрати на транспортні послуги у благодійного фонду
    Благодійник (резидент) за заявою БФ закупив за кордоном обладнання, перевезення якого оплатив БФ за рахунок отриманої від інших благодійників допомоги. Куди віднести витрати на транспортні послуги: потрібно їх додати до вартості обладнання чи списати окремо на благодійну діяльність та відобразити в звіті про використання доходів неприбуткової організації?
    10.04.2023165
  • Лист з Районної військової адміністрації на звернення ПФУ
    На підприємство надійшов лист з Районної військової адміністрації, що з ПФУ звернулись з листом щодо нарахування зарплати меншої від МЗП у листопаді 2021 р. Порушили вимоги ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (якщо база нарахування ЄСВ менша за МЗП, сума ЄСВ розраховується, як добуток МЗП). Чи правомірна їх вимога? Ситуація в листопаді 2021 р. була наступна...
    21.07.2022110
  • Оформлення паперових лікарняних після 01.10.2021 р.
    Якими документами регулюється оформлення паперових лікарняних виданих після 01.10.2021 р.? Чи може паперовий лікарняний бути продовженням електронного лікарняного? Чи обов'язково паперовий лікарняний має бути підписаний комісією ЛКК?
    16.05.2022145
  • Визначення граничної неоподатковуваної вартості подарунку для працівника
    Підприємство надає своїм працівникам подарунки в січні до новорічних та різдвяних свят, на 8 березня та 14 жовтня, а також щоквартально за досягнення в праці. При визначені неоподатковуваної межі згідно з пп. 165.1.39 ПКУ, потрібно брати вартість кожного окремого подарунку чи підсумовувати їх загальну вартість за календарний рік?
    12.08.2021231