• Посилання скопійовано

Щорічна відпустка після відпустки по вагітності та пологах: як надати та розрахувати?

Чи може працівниця після закінчення відпустки по вагітності та пологах піти у невикористану щорічну відпустку, а опісля піти у відпустку для догляду за дитиною до трьохрічного віку? Якщо можна, то як правильно нарахувати відпускні?

Відповідно до ст. 20 Закону про відпустки, до відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами роботодавець зобов'язаний (за заявою жінки) приєднати щорічну відпустку, незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році. Отже, якщо жінка бажає піти у таку відпустку одразу після відпустки по вагітності та пологах, таке право надано їй прямою нормою закону. Крім того, п. 3 ч. 12 ст.10 Закону про відпустки визначено право жінок на використання щорічної відпустки безпосередньо перед відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами або після неї.

Щодо відпустки по догляду за дитиною до 3-х років, то це настільки гнучкий вид відпустки, що ним може скористатися за бажанням як сама жінка, так і батько дитини (або інший родич, який цю дитину доглядає). І зробити це можна після закінчення відпустки по вагітності та пологах, як одразу,  так і згодом. 

Та в цьому випадку відпускні виплачуватимуться лише за використану щорічну відпустку. Розрахунок відпускних провадиться відповідно до Порядку №100.

Розрахунковим періодом для обчислення відпусток є 12 календарних місяців. Дванадцятимісячний розрахунковий період слід відліковувати з місяця, що передує місяцю надання відпустки.

Згідно з абз. 4 п. 3 Порядку №100 у випадку обчислення середньої заробітної плати для оплати за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам,  які мають дітей або компенсації за невикористані відпустки до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток  (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами.

Отже, працівниця може піти, наприклад, у травні 2018 року, у щорічну відпустку одразу після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Розрахунковий періодом в даному випадку для визначення відпускних буде травень 2017 р. – квітень 2018 р.,  при цьому дні перебування працівниці у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з розрахункового періоду не виключаються (аналогічно, як і допомога в зв’язку з вагітністю та пологами із виплат, з яких розраховується середній заробіток для оплати відпустки).

Докладно, покроковий алгоритм розрахунку відпускних ми розглядали тут>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Період для обчислення відпускних у 2024 році
    У березні 2024 року працівник йде у відпустку за попередні роки (не звільняється), використовуючи дні, набуті до 2023 року. Як при розрахунку обчислювати середню зарплату: за останні 12 місяців чи з виплат, нарахованих у 2023 році (з 01.01.23 по 31.12.23 рр.)?
    15.03.20241 782
  • Компенсація працівнику вартості спецодягу
    Працівник підприємства 2 березня 2024 року придбав за власний кошт спецодяг для себе (медичний костюм). Чек ПРРО надав в бухгалтерію 12 березня 2024 року. Чи може підприємство відшкодувати працівнику кошти на придбання одягу і в який термін? Які документи треба оформлювати?
    15.03.2024273
  • Право батьків на податкову знижку на навчання дитини
    Чи має право мати (за контрактом – платник за навчання) на податкову знижку за навчання сина, студента денної форми, який у 2023 році почав офіційно працювати та отримувати зарплату за неповний робочий день, у 2023 році зареєстрований ФОПом та отримує дохід від підприємницької діяльності?
    14.03.202453
  • Робота за графіком 2/2: табелювання та зарплата
    Магазин працює з 9:00 до 19:00. Працівники працюють по змінах (два дні через два). Оклад - 7100 грн. За яким графіком треба працювати, щоб зарплата становила 7100 грн? Чи потрібно робити кожного місяця графік змінності? Що прописати в трудовому договорі?
    13.03.202488
  • Чи можна встановити водіям ненормований робочий день?
    На підприємстві працюють водії, які здійснюють вантажні перевезення по Україні та за кордоном. Чи можна встановити їм ненормований робочий день? Як в такому випадку оплачувати їх працю? Чи будуть додаткові відпустки тощо? Якщо водій не має змоги щодня повертатися до місця роботи, чи буде службова поїздка вважатися відрядженням?
    11.03.202487