Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Преміювання працівників комунального підприємства з фонду споживання

Комунальне госпрозрахункове підприємство за результатами роботи за 2017 р. отримало прибуток та розподілило частину на фонд споживання.Чи можна проводити нарахування премій та винагороди до професійного свята з фонду споживання, якщо такі виплати затверджені колективним договором?

Питання оплати праці регулюються КЗпП, Законом про оплату праці та іншими нормативно-правовими документами.

Форми і системи оплати праці, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами самостійно у колективному договорі з дотриманням норм та гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами (ст. 97 КЗпП та ст. 15 Закону про оплату праці).

У Методрекомендаціях №23 міститься визначення терміну «премія» — це основний вид додаткової, понад основну заробітну плату, винагороди, яка виплачується працівникам за результатами їхньої трудової діяльності та виробництва загалом за показниками й умовами оцінки цих результатів, визначеними підприємством.

Дещо ширше визначення терміну знаходимо в Методрекомендаціях №186: «Премія — основний, найбільш ефективний стимулюючий виробничу, підприємницьку, торговельну або комерційну діяльність вид додаткової, понад основну, заробітної плати, яка виплачується за поліпшення основних показників колективної та індивідуальної праці працівників, а також кінцевих загальних результатів виробничої, підприємницької, торговельної або комерційної діяльності».

Окремі види премій належать до додаткової заробітної плати, а інші — до заохочувальних і компенсаційних виплат. Премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань та функцій, належать до додаткової заробітної плати. Виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад установлені зазначеними актами норми, належать до інших заохочувальних і компенсаційних виплат (ст. 2 Закону про оплату праці).

Законодавством України підприємствам надано право самостійно визначати умови та розміри преміювання. Якщо на підприємстві є колективний договір, усі питання, пов'язані з преміюванням працівників, можуть бути передбачені прямо в ньому або регулюватися окремим положенням про преміювання, яке є складовою частиною чинної на підприємстві системи оплати праці. Як правило, положення про преміювання є додатком до колективного договору.

Звичайно, не виключається можливість і просто надавати премії (без наявності будь-яких положень про них), шляхом оформлення наказу.

Отже, підприємство самостійно визначає кому, скільки та коли виплачувати преміальні.

 

Щодо використання фонду споживання

Комунальні комерційні підприємства, згідно з ч. 8 ст. 75 ГКУ, утворюють за рахунок прибутку (доходу) спеціальні (цільові) фонди, призначені для покриття витрат, пов’язаних з їхньою діяльністю. Перелік спецфондів визначається відповідно до затвердженого фінансового плану, у тому числі він містить і фонд споживання (оплати праці).

 

Згідно з п. 1.2 розділу IV  Положення №1213, спрямування прибутку на матеріальне заохочення відображається в обліку записом Дт 443 Кт 66 «Розрахунки за виплатами працівникам». 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Податок на прибуток , Договір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі