• Посилання скопійовано

Нюанси працевлаштування особи, яка навчається в інтернатурі

Чи може приватний стоматологічний кабінет прийняти на роботу особу, яка навчається в інтернатурі? Це буде вважатись основним місцем роботи чи сумісництвом?

Працевлаштування інтерна

Відповідно до п. 31 Ліцензійних умов провадження госпдіяльності з медичної практики (постанова КМУ від 02.03.2016 р. №285), медичні та немедичні працівники повинні відповідати освітнім та кадровим вимогам, що затверджені МОЗ.

Інтернатура  є   обов'язковою  формою післядипломної підготовки випускників медичних  факультетів. Після її закінчення  випускникам  присвоюється кваліфікація лікаря (провізора) - спеціаліста певного фаху. Такі вимоги закріплені у Положенні про інтернатуру, затвердженому наказом МОЗ від 19.09.1996 р. №291 (далі – Положення).

Під час навчання у інтернатурі особа паралельно проходить стажування. Місце стажування вказується у наказі про зарахування в інтернатуру. Випускники стоматологічних     факультетів    навчаються    в інтернатурі   1,5 роки. На інтернів під  час навчання  на  кафедрах  поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку  закладу  освіти,  під   час   стажування   -   правила внутрішнього  трудового  розпорядку,  встановлені  для працівників даного закладу (установи) охорони здоров'я (п. 4.3. Положення).

Відповідно до п. 5.7 Положення, по закінченні терміну підготовки  в  інтернатурі, інтерни підлягають атестації  для визначення знань та практичних навиків з присвоєнням звання лікаря (провізора) - спеціаліста з конкретної спеціальності.

Атестованій особі видається сертифікат встановленого зразка не пізніше трьох днів з моменту затвердження протоколу засідання державної атестаційної комісії (пп.  5.11.6 Положення). Термін дії сертифіката  лікаря-спеціаліста встановлюється на 5  років – до чергової атестації на кваліфікаційну категорію. При непідтвердженні звання лікаря-спеціаліста чи неатестації  на  кваліфікаційну категорію через 5 років після отримання сертифіката ця особа переводиться на посаду лікаря-стажиста.

Крім того, атестація з присвоєнням звання "лікар-спеціаліст" певної лікарської спеціальності має передувати зайняттю особою лікарської посади в закладах охорони здоров'я, що відповідає певній спеціальності, або здійсненню медичної практики за певною спеціальністю (абз. 2 п. 1 р. ІІ наказу МОЗ від 19.12.1997 р. №359).

Також до  роботи  на  посадах лікарів та провізорів допускаються фахівці,  які отримали звання лікаря-спеціаліста з конкретної спеціальності  (для  лікарів),  провізора  загального профілю (для фармацевтів) (наказ МОЗ від 25.12.1992 р. №195).

Отже, інтернатура – обов’язкова форма підготовки лікарів-спеціалістів. Отже, до завершення інтернатури, проходження відповідної атестації та отримання сертифіката, особа не може працювати на посаді лікаря-спеціаліста.

При цьому, Положення допускає прийняття інтернів на  роботу  у  недержавні заклади  охорони здоров'я (недержавні фармацевтичні установи, підприємства), але не на посаду лікаря-спеціаліста (п. 7.10 Положення №291).

 

Оформлення трудової книжки

Відповідно до листа МОЗ від 23.06.2010 р. №08.01-35/1222, для випускників недержавних та державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів, що навчалися за кошти юридичних чи фізичних осіб або власні кошти, записи до трудових книжок про зарахування на навчання в інтернатурі та відрахування у зв'язку із закінченням вносяться навчальним закладом за умови, що випускники мають трудові книжки. 

Випускникам, які не мають трудових книжок, ці записи вносяться до трудових книжок уповноваженим органом за місцем майбутньої роботи при оформленні трудової книжки на підставі витягів із наказів навчального закладу про зарахування та відрахування з інтернатури.

Такі висновки МОЗ ґрунтуються на положенні п. 2.18 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників (наказ від 29.07.1993 р. №58).

Отже, роботодавець має право вносити до трудової книжки свого працівника записи про його навчання в інтернатурі, якщо у працівника раніше трудова книжка була відсутня. Але робити такі записи можливо лише після закінчення особою навчання в інтернатурі.

Якщо особа навчається в інтернатурі на контрактній основі, не зарахована на посаду лікаря-інтерна та не отримує зарплату, тоді це рахується цивільно-правовими відносинами, а не трудовими. 

Такий висновок зроблений Територіальною державною інспекцією з питань праці у Київській області 09.02.2015 р.

У такому разі, особа не виконує трудові функції в місці стажування та навчання.

Таким чином, підстави для висновку про сумісництво відсутні. Робота за межами місця навчання/стажування буде основною роботою.

Отже, працювати на посаді лікаря-спеціаліста особа може лише після завершення інтернатури. Якщо особа навчається на контрактній основі в інтернатурі, це не вважається її основним місцем роботи.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Євгеній Піддубко

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Допомога по вагітності та пологах для ФОПа, який не сплачував ЄСВ під час війни
    ФОП на ІІІ групі ЄП без найманих працівників не сплачував ЄСВ за себе під час воєнного стану. У квітні 2024 р. ФОП йде у відпустку вагітності та пологах. Якщо ФОП сплатить ЄСВ за себе в квітні чи дасть їй право це отримати допомогу по вагітності й пологах від ПФУ?
    16.04.202447
  • Утримання із вихідної допомоги кредиту за виконавчим листом
    Чи потрібно утримувати за виконавчим листом суму за невиплаченому кредиту з вихідної допомоги при звільнені працівника за п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП?
    15.04.202422
  • Працівник у статусі нерезидента без зміни громадянства: вплив на роботодавця
    Дистанційний працівник проживаючи більше 6 місяців в іншій країні, набув статусу нерезидента (громадянство не змінювалося). Роботодавець більше 2-х років в єдиній звітності відображав працівника у загальному порядку. Чи впливає статус нерезидента на оподаткування, на відображення в податковій та статистичній звітності? Якщо так, то як виправити та які санкції можливі стосовно підприємства?
    11.04.2024372
  • Чи може керівник громадської організації працювати без оплати праці?
    Керівниця громадської організації отримувала зарплату. Наразі вона залишиться працювати на цій посаді, але без зарплати. Як це правильно провести в кадровому та бухобліку? Чи треба їй виплачувати компенсацію за невикористану відпустку? Як оформити документи?
    11.04.202431
  • Відпустка після демобілізації працівника
    Працівник повернувся після звільнення з лав ЗСУ, був призваний з першого дня війни. Дохід йому нараховувався лише до 18.07.2022 р. Просить відпустку за період 2021 – 2022 роки з 05.04.2024 р. Який дохід застосувати для нарахування відпускних?
    09.04.2024396