• Посилання скопійовано

Оплата праці водія: заповнюємо табель обліку робочого часу

В жовтні 2017 р. у водія відбулася поїздка: виїхав 05.10.17 р. в 18:00 і повернувся 07.10.17 р. в 21:00 (згідно з подорожнім листом). За 07.10.17 р. водію надано вихідний 09.10.17 р., в інші дні відпрацьовано за графіком з 8:00 до 17:00. Як нарахувати зарплату водію? Як правильно заповнити табель обліку робочого часу?

Запитання: 

Водій вантажного автомібіля оформлений на ненормований робочий день. За працю у вихідні дні йому надається інший вихідний, а за роз'їзний характер - встановлено надбавку. В жовтні 2017 р. у водія відбулася поїздка: виїхав 05.10.17 р. в 18:00 і повернувся 07.10.17 р. в 21:00 (згідно з подорожнім листом). За 07.10.17 р. водію надано вихідний 09.10.17 р., в інші дні відпрацьовано за графіком з 8:00 до 17:00. Як  нарахувати зарплату водію? Як правильно заповнити табель обліку робочого часу?

Відповідь: 

Табелювання водіїв під час службових поїздок

Порядок визначення робочого часу водіїв визначено Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим наказом Мінтранспорту від 07.06.2010 р. №340. Зокрема, ним визначено час, що входить до робочого часу водіїв, порядок визначення графіка змінності, змінного часу, перерв, міжзмінного відпочинку та багато інших питань. Робочий час водія обліковується на основі табеля обліку використання робочого часу.

Як і в інших працівників, робочий час водіїв не може перевищувати 40 годин на тиждень (години, відпрацьовані понад норму встановленого водію робочого часу, оплачуються як надурочні).

Таким чином, якщо водій працює за іншим графіком роботи, ніж саме підприємство, для нього слід створити індивідуальний графік, із урахуванням норм цього Положення. Саме за цим графіком водій має працювати, зокрема, і під час службових поїздок, і саме за цим графіком (якщо водій його дотримується), він має і табелюватися. Усі відхилення від графіку мають фіксуватися окремими наказами керівника підприємства.

Зверніть увагу: згідно з п. 2.4 Положення №340 у разі підсумованого обліку  робочого  часу  водія  нормальна тривалість робочого дня (зміни) не може перевищувати 10 годин.

Якщо нормальна  тривалість  робочого  дня   охоплює   тривалі простої,  очікування  у  ТЗ  чи  на  робочому місці або якщо водію необхідно дати змогу доїхати  до  відповідного  місця  відпочинку, тривалість робочого дня (зміни) може бути збільшена до 12 годин за умови, що час керування протягом дня (зміни) не перевищує 9 годин!

Навіть, якщо водію буде встановлено ненормований робочий день, вести облік відпрацьованих ним годин потрібно. Докладніше про це тут>> 

Згідно з листом Держстату від 12.01.2012 р. №9/4-10/9, типова форма №П-5 "Табель обліку використання робочого часу" була створена як рекомендована для застосування і використовується як формалізований набір показників у складі первинного обліку підприємства щодо використання робочого часу, необхідний для заповнення форм державних статистичних спостережень з праці. На практиці табель використовується також для інших цілей. Тому підприємство за необхідності має право застосовувати й іншу форму табеля, але при цьому обов'язковим є наявність первинного обліку показників щодо використання робочого часу, явок та неявок працівників, які визначено формами державних статистичних спостережень з праці.

Робочі дні перебування працівника у службових відрядженнях можуть визначатися таким чином:

  • у першому рядку зазначається кількість відпрацьованих годин згідно з режимом за основним місцем роботи;
  • у другому рядку - умовні позначення перебування у відрядженні "ВД".

Позначення в табелі вихідних (святкових) днів, які припадають на період службового відрядження, здійснюється відповідно до Інструкції №59, Положення про відрядження, затвердженого на підприємстві, порядку, встановленого колективним договором або наказом про відрядження. При цьому у складі загальної кількості відпрацьованих за місяць днів/годин у графі "Відпрацьовано за місяць" відображаються лише робочі дні/години, що припадають на період відрядження.

 

Оплата понаднормових (надурочних) робіт

Згідно з п. 2.11 Положення №340, залучення  водіїв  до  надурочних  робіт  здійснюється відповідно до  ст.  62 - 64  КЗпП.  Надурочними  вважаються  роботи  понад  встановлену тривалість  робочого  дня  (зміни)  (див. ст.  52 53  і 61 КЗпП).  При цьому надурочні   роботи   не   повинні перевищувати  для кожного водія 4 годин протягом двох днів поспіль або 120 годин на рік,  крім випадків,  указаних у п. 3.3 цього Положення. Тобто, в  разі виникнення непередбачених  обставин (технічна  несправність  ТЗ,  зупинка  руху  ТЗ  у  рейсі (на маршруті), несприятливі погодні умови тощо).

Зверніть увагу і на обмеження щодо тривалості однієї зміни (розділ ІІІ Положення № 340):

  • змінний  період  керування  водія,  включаючи  надурочні роботи, не повинен перевищувати 9 годин;
  • для водіїв ТЗ,  що здійснюють перевезення великовагових, та (або) великогабаритних,  та (або) небезпечних вантажів, змінний період  керування,  включаючи   надурочні   роботи,   не   повинен перевищувати 8 годин.

Ці граничні розміри однієї зміни можуть бути збільшені тільки у разі виникнення непередбачених обставин, які зазначені вище. Але і при цьому тривалість  керування  водія   на  тиждень,  включаючи надурочні роботи, не повинна перевищувати 48 годин.

Час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу за обліковий період, вважається надурочним і оплачується згідно зі ст. 106 КЗпП.

Тобто за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки.  За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, - за всі відпрацьовані надурочні години.

У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, залежно від встановленої працівнику системи оплати праці.

 

Докладно на цю тему ми писали в матеріалах:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»