• Посилання скопійовано

Підприємство збільшувало оклади, але зменшувало доплату до мінімальної зарплати: що з індексацією?

Чи можливо уникнути індексації у випадку, якщо підприємство періодично збільшувало оклади працівникам, але при цьому зменшувало доплату до гарантованої мінімальної зарплати? Наприклад, оклад працівника в січні - 1700 грн, доплата - 1500 грн. Оклад в квітні - 1850 грн, а доплата - 1350 грн

Відповідно до п. 5 Порядку №1078 у  разі підвищення тарифних ставок, окладів  значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100%.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення окладів.

Таким чином, зміна «базового» місяця відбувається лише за умови підвищення окладів, зменшення доплат чи інших виплат не впливають на зміну «базового» місяця та на індексацію.

Але, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Виникає так звана «фіксована» індексація.

Тобто, для того, щоб уникнути індексації, сума підвищення доходу має бути більшою за суму індексації, яка мала б нараховуватися в місяці підвищення тарифної ставки або окладу, як би такого підвищення не було. 

Наприклад, якщо у квітні сума індексації дорівнювала нулю або була меншою за суму зростання окладу (1850 – 1700), то при підвищенні окладу «базовим» місяцем стає квітень, і індексація у квітні вже не нараховується.

Якщо ж у квітні сума індексації була вище за 150 грн, наприклад, 200 грн, то квітень стає новим «базовим» місяцем, але працівнику потрібно буде нарахувати «фіксовану» індексацію у квітні в сумі різниці (200 – 150), тобто 50,00 грн. Щоб уникнути такої суми індексації, оклад треба підвищити хоча б на 200 грн (до 1900 грн.). «Фіксовану» індексацію необхідно буде нараховувати усі наступні місяці до наступного підвищення окладів. Так, підвищення окладу має бути вище за розмір поточної індексації та «фіксованої» індексаці.

Якщо ж підвищення окладу буде менше цих двох сум, виникне знову «фіксована» індексація. Про це ми писали також тут>>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Період для обчислення відпускних у 2024 році
    У березні 2024 року працівник йде у відпустку за попередні роки (не звільняється), використовуючи дні, набуті до 2023 року. Як при розрахунку обчислювати середню зарплату: за останні 12 місяців чи з виплат, нарахованих у 2023 році (з 01.01.23 по 31.12.23 рр.)?
    15.03.20241 753
  • Компенсація працівнику вартості спецодягу
    Працівник підприємства 2 березня 2024 року придбав за власний кошт спецодяг для себе (медичний костюм). Чек ПРРО надав в бухгалтерію 12 березня 2024 року. Чи може підприємство відшкодувати працівнику кошти на придбання одягу і в який термін? Які документи треба оформлювати?
    15.03.2024266
  • Право батьків на податкову знижку на навчання дитини
    Чи має право мати (за контрактом – платник за навчання) на податкову знижку за навчання сина, студента денної форми, який у 2023 році почав офіційно працювати та отримувати зарплату за неповний робочий день, у 2023 році зареєстрований ФОПом та отримує дохід від підприємницької діяльності?
    14.03.202453
  • Робота за графіком 2/2: табелювання та зарплата
    Магазин працює з 9:00 до 19:00. Працівники працюють по змінах (два дні через два). Оклад - 7100 грн. За яким графіком треба працювати, щоб зарплата становила 7100 грн? Чи потрібно робити кожного місяця графік змінності? Що прописати в трудовому договорі?
    13.03.202487
  • Чи можна встановити водіям ненормований робочий день?
    На підприємстві працюють водії, які здійснюють вантажні перевезення по Україні та за кордоном. Чи можна встановити їм ненормований робочий день? Як в такому випадку оплачувати їх працю? Чи будуть додаткові відпустки тощо? Якщо водій не має змоги щодня повертатися до місця роботи, чи буде службова поїздка вважатися відрядженням?
    11.03.202487