• Посилання скопійовано

Мобілізований працівник раніше працював на неповному робочому дні: як заповнити об’єднану звітность після 19.07.2022 року?

З 19.07.2022 р. працівнику, директору, дохід не нараховується. Як правильно відобразити його у Додатку 4ДФ об’єднаної звітності з 1 серпня: не показувати взагалі, а в Додатку 1 з ознакою "47" без доходу з кількістю днів без збереження зарплати? Директор до мобілізації працював за неповним робочим днем (25% окладу)

З 19.07.22 р. працівнику, директору, дохід не нараховується. Як правильно його відобразити у Додатку 4ДФ об’єднаної звітності з 1 серпня 2022 р.: не показувати взагалі, а в Додатку 1 з ознакою "47" без доходу з кількістю днів без збереження зарплати?

Якщо роботодавець не прийняв добровільного рішення щодо нарахування та виплати середнього заробітку мобілізованому працівнику після 19.07.2022 р., то починаючи з серпня 2022 року такого працівника потрібно й надалі відображати у Додатку 1 об’єднаної звітності з відображенням у графі 14 кількості календарних днів перебування у трудових відносинах, оскільки з працівником не було припинено трудові відносини, він лише був увільнений від виконання службових обов’язків у зв’язку з мобілізацією до лав ЗСУ.

Таким чином, мобілізований працівник відображатиметься тільки в Додатку 1 об’єднаної звітності за КЗО «1» (або «2», якщо мобілізований є особою з інвалідністю) у графі 8 та з зазначенням кількості календарних днів у трудових відносинах в графі 14. 

Кількість днів без збереження заробітної плати у графі 13 не зазначається, тому що працівник на час мобілізації увільнений від виконання трудових обов’язків, а для відображення кількості днів без збереження працівник має власноруч написати заяву про надання такої відпустки.

В Додатку 4ДФ такий працівник не відображатиметься на підставі пп. «б» пп. 176.2 ПКУ, оскільки немає нарахованого доходу.

 

Директор до мобілізації працював за неповним робочим днем (25% окладу протягом останніх 12 місяців). Середній заробіток до 19.07.2022 р. виплачували за фактичним нарахуванням). Чи потрібно було виплачувати з повного окладу? 

Відповідно до ст. 52 КЗпП, тривалість щоденної роботи (зміни) установлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує роботодавець за узгодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації з дотриманням установленої тривалості робочого тижня (ст. 50, ст. 51 КЗпП). Тривалість робочого часу для працівників встановлює роботодавець наказом.

В редакції до 19.07.2022 р. ст. 119 КЗпП передбачала, що на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Таким мобілізованим працівникам нараховувалася компенсація в межах середнього заробітку, який розраховувався відповідно до Порядку № 100.

Відповідно до абз. 3 п. 2 Порядку №100, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. 

Виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, нараховуються шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, які мають бути оплачені за середнім заробітком (п. 8 Порядку №100).

У разі укладення трудового договору на умовах неповного робочого часу, розрахунок проводиться з розміру мінімальної заробітної плати, обчисленого пропорційно до умов укладеного трудового договору (п. 4 Порядку № 100).

Розмір тарифної ставки, посадового (місячного) окладу працівника необхідно порівнювати з розміром МЗП в еквіваленті повної зайнятості. Якщо розмір посадового окладу в еквіваленті повної зайнятості є більшим за розмір МЗП, то розрахунок проводиться виходячи з посадового окладу працівника, якщо меншим — з розміру МЗП (лист Мінекономіки від 06.01.2021 р. № 4709-06/524-07).

 

Приклад. Працівник, якого мобілізовано у квітні 2022, працював на умовах неповного робочого часу. Оклад за посадою на повну зайнятість 40000,00 грн, відповідно на умовах неповного робочого часу (2 год на день; частина зайнятості — 0,25 штатної одиниці). 

Оклад (40000,00 грн) більше МЗП (6500,00 грн). 

Тому середню зарплату потрібно було розрахувати виходячи з окладу, але з урахуванням неповної зайнятості: 40000,00 грн × 0,25 = 7500,00 грн.

Тобто, в даному випадку, середній заробіток мобілізованому директору потрібно було розраховувати за фактичним нарахуванням. 

Середньоденну зарплату розраховують один раз, щомісячно її розраховувати не потрібно. Виплачувати потрібно у строки для виплати заробітної плати, установлені в колективному договорі, з урахуванням вимог ст. 115 КЗпП.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»