• Посилання скопійовано

Чи можлива компенсація «чорнобильської» відпустки при звільненні?

Чи можна виплачувати «чорнобильську» відпустку в 2019 році за 2017 та 2018 рр. як компенсацію? Чи надається компенсація за невикористану «чорнобильську» відпустку при звільненні працівника за попередні роки, за поточний рік? Чи можна надавати «чорнобильську» відпустку в 2019 році за 2017 та 2018 роки?

Для постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи передбачені пільги і компенсації, у тому числі за місцем роботи, згідно із Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Визначають право на додаткову відпустку, яка належить працівникам зі статусом осіб, віднесених до 1 або 2 категорії постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, п. 22 ч. 1 ст. 20 і п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону №796. Згідно з цими нормами особам, віднесеним до 1 і 2 категорій постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, належить додаткова відпустка зі збереженням зарплати тривалістю 14 робочих днів на рік. Тривалість цієї відпустки в календарних днях становить 16 (див. лист Мінпраці від 14.06.2006 р. № 206/13/116-06).

Закон №796 передусім визначає «чорнобильську» відпустку як пільгу і компенсацію. А ось згідно з ч. 2 ст. 4 Закону «Про відпустки» ця відпустка належить до інших видів відпусток, установлених законодавством (див. лист Мінсоцполітики від 29.08.2016 р. № 584/20/112-16).

Додаткова відпустка, яка надається особам 1 і 2 категорій постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, не належить до виду щорічних відпусток. Отже, на порядок надання «чорнобильської» відпустки не поширюються правила надання щорічної відпустки. Це означає, що додаткову відпустку, належну особам 1 і 2 категорій постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи:

  • надають один раз протягом календарного року. Тобто починаючи з кожного нового календарного року у працівників із статусом осіб 1 і 2 категорій постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи виникає право на «чорнобильську» відпустку тривалістю 16 календарних днів;
  • не переносять на наступний рік при невикористанні «чорнобильської» відпустки в поточному календарному році. Наприклад, працівник не скористався 16 календарними днями «чорнобильської» відпустки у 2018 році. З початком 2019 року він може скористатися 16 календарними днями такої відпустки в рахунок уже 2019 року, а ось невикористані дні «чорнобильської» відпустки за 2018 рік «згорають»;
  • не подовжують на святкові і неробочі дні (ст. 73 КЗпП), що припали на період цієї відпустки;
  • не ділять на частини («чорнобильську» відпустку надають працівникам виключно тривалістю 16 календарних днів);
  • надають повної тривалості незалежно від часу роботи працівника у роботодавця;
  • не компенсують невикористані дні при звільненні або в період трудових відносин з роботодавцем.

Зауважимо також, що «чорнобильську» відпустку надають працівникам тільки за основним місцем роботи. За місцем роботи за сумісництвом така відпустка не надається. Це підтверджує й Мінсоцполітики в листі від 18.05.2011 р. № 164/13/116-11.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»