• Посилання скопійовано

Надання додаткової навчальної відпустки: які нюанси?

Як надається додаткова відпустка у зв'язку із навчанням?

Як роз'яснюють фахівці Мінсоцполітики, для того щоб отримати додаткову оплачувану відпустку у зв'язку з навчанням (далі — навчальна відпустка), працівнику-студенту необхідно надати роботодавцю довідку-виклик навчального закладу на сесію та написати заяву про надання такої відпустки.

У довідці-виклику має бути зазначено: форму навчання; рівень акредитації навчального закладу; курс, на якому працівник навчається; період сесії, встановлений навчальним закладом; підставу для надання такої відпустки (наприклад, для складання заліків та іспитів).

Згідно зі ст. 17 Закону про освіту, планування навчального процесу належить до компетенції навчальних закладів, тобто вони мають право розподіляти встановлену законом тривалість навчальної відпустки протягом навчального року. Тому роботодавець зобов'язаний надавати працівнику таку відпустку саме в той час, який визначено навчальним закладом. Ненадання відпустки у цей час не може бути обґрунтовано виробничою необхідністю для підприємства, оскільки за ст. 202 КЗпП на роботодавця покладається обов'язок створювати працівникам необхідні умови для поєднання роботи з навчанням.

Навчальна відпустка надається незалежно від щорічних основної та додаткової відпусток. Порядок їх надання не залежить один від одного.

На відміну від щорічних відпусток, навчальні відпустки не підлягають поділу на частини, перенесенню на інший період, продовженню на святкові та неробочі дні. Також за невикористані дні таких відпусток не виплачується грошова компенсація.

Усе про зарплату і кадри
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Залежно від статусу закладу, в якому навчається працівник, виду навчання, порядку оплати тощо існує декілька видів навчальних відпусток.

Види навчальних відпусток:

  • відпустка у зв'язку з навчанням у середніх закладах освіти;
  • відпустка у зв'язку з навчанням у професійно-технічних навчальних закладах;
  • відпустка у зв'язку з профспілковим навчанням;
  • відпустка у зв'язку з навчанням у вищих навчальних закладах, навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі;
  • відпустка у зв'язку з навчанням для працівників, які навчаються у вищих навчальних закладах, де навчальний процес має свої особливості;
  • відпустка у зв'язку з навчанням без збереження заробітної плати. Так, крім оплачуваних навчальних відпусток, зазначених у ст. 14, 15, 15-1 Закону про відпустки, працівникам можуть надаватися і неоплачувані навчальні відпустки, але лише у випадках, зазначених у ст. 25 Закону про відпустки.
  • На час оплачуваних навчальних відпусток за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата (ст. 217 КЗпП).

Нарахування заробітної плати за час навчальної відпустки (далі — відпусткові) провадиться згідно з наказом роботодавця про надання відпустки. Виплата цих відпусткових проводиться не пізніше ніж за три дні до початку відпустки (ст. 115 КЗпПст. 21Закону про відпустки).

Обчислення середньої заробітної плати для нарахування відпусткових за дні навчальної відпустки не відрізняється від нарахування відпусткових за дні щорічної відпустки і здійснюється відповідно до Порядку №100.

Згідно зі ст. 219 КЗпП, працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формою навчання, роботодавець зобов'язаний оплатити проїзд до місцезнаходження навчального закладу і назад. Така можливість надається один раз на рік — для проїзду на настановні заняття, для виконання лабораторних робіт і складання заліків та іспитів, а також для підготовки і захисту дипломного проекту (роботи) або складання державних іспитів — у розмірі 50 відсотків вартості проїзду, згідно з проїзними документами, поданими таким працівником на підприємство.

Докладніше про надання таких відпусток ви можете прочитати ще і тут>>

При цьому у випадку повернення з навчальної відпустки завчасно слід буде визначитися, що робити з виплаченими відпустковими. Фахівці Мінсоцполітики вважають, що завчасний вихід на роботу є правом працівника. Але його він має узгодити із роботодавцем.

Якщо роботодавець погодиться на такі умови надання навчальної відпустки за заявою працівника, то порушень законодавства про працю не буде. І якщо працівник стає до роботи і виконує трудові обов'язки, він має право на отримання за це зарплати.

На нашу думку, роботодавцю варто:

  • отримати від працівника пояснення щодо причини завчасного повернення до роботи та/або заяву із проханням зменшити тривалість наданої йому навчальної відпустки;
  • скласти наказ про внесення відповідних змін до наказу про надання навчальної відпустки.

При цьому, якщо тривалість відпустки скорочується за ініціативою працівника, і, як роз'яснюють фахівці Мінсоцполітики, працівник має право на часткове використання навчальної відпустки, то і оплачувати виходячи із середнього заробітку роботодавець має не весь період, зазначений у виклику з навчального закладу, а лише фактично використаний працівником період навчальної відпустки (зазначений у наказі)!

Подвійна оплата такого періоду законодавством теж не передбачена.

Але чинне законодавство, дійсно, не передбачає можливості для роботодавця за наказом керівника утримати (відрахувати) зі зарплати працівника зайво виплачену суму відпусткових в цьому випадку.

Тож роботодавець має нарахувати такі відпусткові лише в межах фактично використаної працівником навчальної відпустки (якщо відпусткові було нараховано в бухгалтерському обліку датою їх виплати, треба зайву суму відсторнувати). Про це детальніше ми писали ось тут>>

 

Приклад 1. Працівник навчається на II курсі у ВНЗ ІІІ рівня акредитації. За довідкою-викликом ВНЗ працівнику має бути надана відпустка на строк 30 к. д. з 20 травня 2018 року. Його оклад становить 5000 грн, у розрахунковому періоді (травень 2017 — квітень 2018 року) відпусток без збереження зарплати не було. Сума нарахованих відпусткових становить: (5000 х 12 міс. : (365 к. д. - 12 к. д.)) х 30 к. д. = 169,97 х 30 к. д. = 5099,10 грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»