• Посилання скопійовано

Як оплачувати роботу, якщо працівник працював в нічні години у святковий день?

Працівник працює згідно з графіком змінності. Для прикладу: 08.03 відпрацьовано 5 годин, з них 2 нічні години, 09.03 - 7 годин, з них 6 нічних годин. Ставка за годину - 23 грн. Як нарахувати зарплату за цю зміну? За 08.03 слід оплачувати і святкові, і нічні?

Якщо йдеться про підсумований облік робочого часу, то відповідно до п. 11 Методичних рекомендацій №138 передбачено, що робота у святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП) за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, встановлену на підприємстві.  Для роботи у святкові та неробочі дні, як і у звичайні дні, не вимагається настання виняткових випадків і дозволу профспілкового органу.

За поденного обліку залучення до роботи у святкові та неробочі дні на підставі частини третьої ст. 73 КЗпП допускається згідно з нормами ст. 71 КЗпП у виняткових випадках із дозволу профспілкового органу.

За роботу у святкові та неробочі дні за підсумованого та поденного обліку робочого часу оплачується після закінчення місяця за години, фактично відпрацьовані в святкові та неробочі дні, на підставі ст. 107 КЗпП, у подвійному розмірі:

  • працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
  • відрядникам – за подвійними відрядними розцінками.

 

Оплата у нічний час

Робота у нічний час – це робота з 22:00 до 06:00 годин.

Хоч за підсумованого, хоч за денного обліків робочого часу, робота у нічний час регулюється ст. 54 КЗпП та оплачується відповідно до ст. 108 КЗпП у подвійному розмірі.

Розмір встановлюється генеральною, галузевою угодою та колдоговором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.

І за підсумованого, і за поденного обліків робочого часу доплати, надбавки (й інші складові додаткового фонду зарплати), розмір яких не залежить від рівня виконання норми робочого часу й особливостей обчислення годинної тарифної ставки за встановленого місячного окладу, нараховуються після закінчення кожного місяця відповідно до чинних умов оплати праці.

Тож, на нашу думку, оплатити працівнику слід і за святкові, і за нічні години роботи.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245231
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 5834
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202435
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023187
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 085