• Посилання скопійовано

Визначаємо заробітну плату працівника за грудень 2017 року

Оклад працівника - 10000 грн. З 21.12. до 26.12.2017 рр. підприємство направляє працівника у відрядження. Серед днів у відрядженні два вихідних дня (23,24 грудня) та святковий день (25 грудня). У грудні працівник не був на лікарняному та у відпустці. Якою буде зарплата працівника за грудень?

Робота у відрядженні у вихідні дні

Якщо працівник спеціально відряджений для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні, тобто в ці дні він буде працювати за місцем відрядження, то йому слід виплатити компенсацію за таку роботу, як це передбачено для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні.  Необхідність роботи у вихідні або святкові й неробочі дні повинна бути зазначена у наказі на відрядження.

Якщо в наказі про відрядження працівника зазначено, що виконання ним роботи у відрядженні проводитиметься у вихідні чи святкові (неробочі) дні, то компенсація за роботу в ці дні виплачується згідно з ст. 72 КЗпП та ст. 107 КЗпП, за якими робота у святковий (неробочий, вихідний) день оплачується працівникам, які одержують місячний оклад, таким чином:

  • у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася в межах місячної норми робочого часу. Це можливо в тому разі, якщо працівнику буде надано інший вихідний день в цьому місяці, щоб він не перевищив місячну норму робочого часу;
  • в розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота провадилася понад місячну норму, тобто кількість відпрацьованих праціником годин за місяць більше, ніж норма робочого часу на цей місяць.

Відповідно до ст. 121 КЗпП, працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором (в даному випадку такі умови - це оклад 10000 грн на місяць), і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку. Це означає, що для такого працівника слід визначити величину його середньої зарплати, і порівняти її з оплатою за окладом. Якщо середня зарплата буде більша – за дні відрядження слід нарахувати середню зарплату, якщо оплата за окладом більша, ніж середня зарплата – можна оплатити дні відрядження або за окладом, або за середньою зарплатою.

Якщо працівнику не наказано працювати у вихідні або святкові й неробочі дні, тобто він є вільним від виконання своїх трудових обов'язків у відрядженні і може використати ці дні на свій розсуд (хоча й перебуваючи у місці відрядження), ці дні йому додатково не оплачуються, а оплачуються тільки робочі дні.

 

Обчислення середньої зарплати

Середня зарплата за дні відрядження розраховується відповідно до Порядку №100.

Відповідно до п. 2 Порядку №100 середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують відрядженню. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. 

Відповідно до п. 5 Порядку №100 нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати (в тому числі і у випадку оплати днів відрядження) провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати. 

Згідно з п. 8 Порядку №100 нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, в даному випадку, коли працівник отримує місячний оклад, провадяться шляхом множення середньоденного  заробітку на число робочих днів. Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі  дні на число відпрацьованих робочих днів.

Наприклад, розрахуємо середню зарплату для працівника, який направляється у відрядження в грудні 2017 р.  Припустимо, що у жовтні і листопаді 2017 р. він повністю відпрацював норму робочого часу: у жовтні – 21 день, у листопаді – 22 дня. Йому було нараховано оклад 10000 грн в жовтні та в листопаді. 

Розраховуємо середньоденну зарплату за два попередні місяці: (10000 + 10000)/(21 +22) = 20000/43 = 465,12 грн. 

Розраховуємо денну зарплату у грудні (у цьому місяці 20 робочих днів, з урахуванням святкового дня 25.12): 10000/20 = 500 грн/день. Отже, зарплата за окладом в розрахунку на один день буде більше, ніж середня зарплата, розрахована за два попередні місяці. Тож в даному випадку можна оплатити дні відрядження за окладом, і це буде простіше.

 

Обчислення зарплати за грудень 2017 р.

Для правильного нарахування заробітної плати працівникові потрібно зробити відповідні відмітки в табелі обліку робочого часу:

  • Якщо працівник не працює 23, 24, 25 грудня – в ці дні проставляється відмітка про вихідний або святковий день;
  • Якщо працівник працює 23, 24, 25 грудня – в ці дні проставляється відмітка про відрядження.

У грудні 2017 р. можливі такі варіанти нарахування зарплати, якщо оплата за дні відрядження здійснюється за окладом:

  • Якщо працівник не працює у відрядженні 23, 24, 25 грудня та відпрацював 20 р.д. за весь місяць – зарплата за грудень становить 10000 грн – в розмірі окладу, тому що відпрацьовано всі дні за графіком;
  • Якщо працівник працює у відрядженні  23, 24, 25 грудня та йому надаються інші вихідні дні  у грудні 2017 р. – зарплата за грудень становить 10000 грн – в розмірі окладу, тому що не перевищено місячну норму за грудень 2017 р.;
  • Якщо працівник працює у відрядженні  23, 24, 25 грудня та йому надаються інші вихідні дні  у січні 2018 р. або в інших наступних місяцях – зарплата за грудень становить 10000 грн + 500 грн * 3 дні = 11500 грн (оклад та одинарна денна ставка);
  • Якщо працівник працює у відрядженні  23, 24, 25 грудня та йому не надаються інші вихідні дні  – зарплата за грудень становить 10000 грн + 500 грн * 2 * 3 дні = 13000 грн (оклад та подвійна денна ставка).

Всі питання, пов'язані з відрядженнями, можна врегулювати в таких локальних актах:

1) Положення про відрядження;

2) Наказ на відрядження.

Також, щодо перебування працівника у відрядження ми писали тут.  Докладно про те, як сформувати Положення про відрядження читайте за посиланням>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245231
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 5854
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202435
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023188
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 085