Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

Чи може фізособа - підприємець бути директором у ТОВ?

Чи може фізособа - підприємець (загальна система оподаткування, ПДВ) бути директором у ТОВ (загальна система оподаткування, ПДВ)? Як правильно це оформити? Як нараховувати йому винагороду та відобразити це у звітності?

Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність у цілях досягнення економічних і соціальних результатів та отримання прибутку (ст. 42, 55 ГКУ). Підприємець сам приймає рішення, яким саме видом діяльності йому займатися, коли починати або припиняти таку діяльність. 

Відповідно до ст. 2 КЗпП право громадян України на працю гарантується державою. Право на працю можна реалізувати, уклавши трудовий договір із роботодавцем – юрособою або підприємцем 

У випадку реєстрації  особи  підприємцем, не позбавляє її права працювати за трудовим договором на підприємствах будь-якої форми власності або в підприємця, а також бути директором підприємства.

Директору за виконану роботу (оскільки він є найманим працівником) нараховується заробітна плата.

 

Щодо призначення директора

Підприємство — самостійний суб’єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб’єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому ГКУ та іншими законами (ч. 1 ст. 62 ГКУ).

Управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна й участі в управлінні трудового колективу (ч.1 ст. 65 ГКУ).

Підприємство — є юрособою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та може мати печатки (ч. 4 ст. 62 ГКУ). 

Вимоги до змісту статутних документів закріплені ст. 88 ЦКУ, відповідно до якої в цих документах повинно бути зазначено, зокрема:

  • найменування юрособи;
  • органи управління товариством, їхня компетенція;
  • порядок прийняття рішень;
  • порядок вступу до товариства і виходу з нього.

У статуті підприємства важливо визначити, ким відповідно до статуту призначається і звільняється від займаної посади генеральний директор підприємства.

Прийняти на роботу (призначити на посаду директора) можна за наявності таких документів:

  • заяви про прийняття на роботу (призначення на посаду);
  • наказу про прийняття (призначення) на посаду генерального директора підприємства.

Отже,  для призначення на посаду директора мають бути такі кроки:

1) Особа, яка має бути призначена на посаду директора подає заяву відповідно до вимог статуту зборів засновників;

2)  Видається наказ про його призначення на посаду генерального директора. 

Протокол зборів засновників — не є кадровим документом, а є документом, що належить до основної діяльності підприємства. 

Протокол не замінює чи не є  рівнозначним наказу про прийняття (призначення) директора підприємства (товариства).

Також, слід подавати до ДФСУ повідомлення про прийняття, відповідно до ст. 24 КЗпП за формою відповідно до Постанови КМУ від 17.06.2015 р. №413.

Заробітна плата директора відображається у звітності з ЄСВ та формі №1ДФ за загальними правилами.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Підприємці , Трудові відносини

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі