• Посилання скопійовано

Новостворена юрособа може не подавати податкову звітність за відсутності працівників і госпдіяльності

Підприємство створене у серпні 2016 р., але наказу на директора ще немає, діяльність підприємство не буде вести до січня 2017 р. Чи треба подавати якісь звіти за ІІІ квартал 2016 р. та як це можна зробити засновнику? Чи обов'язково у випадку подання звітності оформлювати директора?

Створення нового підприємства передбачає одночасно із його реєстрацією в Єдиному державному реєстрі юросіб фізосіб-підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР) внесення відомостей до ЄДР й даних про керівника. Без керівника підприємство не може бути зареєстровано як юрособа. Дата реєстрації підприємства і буде одночасно датою набуття прав та обов'язків його керівником. При цьому державний реєстратор самостійно передає дані щодо новоствореної юрособи до органів ДПІ, статистики тощо (ч. 4, 5 ст. 13 Закону № 755).

А ст. 24 Кодексу законів про працю забороняє допускати працівника до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та надсилати відповідне повідомлення до ДПІ (Постанова КМУ від 17 червня 2015 р. №413 “Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу”).

Але обов’язки керівника підприємства може здійснювати і засновник (чи один з них), не укладаючи трудовий договір із підприємством. Ми про це писали тут.

Для того, щоб засновник міг виконувати обов’язки керівника підприємства, потрібно: 

  • оформити протокол зборів засновників (учасників) підприємства із відповідним рішенням;
  • повідомити про це держреєстратора. У вказаному випадку це мало бути зазначене у Заяві про державну реєстрацію підприємства. До заяви додається протокол зборів (або його нотаріально засвідчена копія) із відповідним рішенням.

Таким чином, в ЄДР особою, яка керує підприємством, буде зазначено засновника (а не директора). 

Щодо подання податкової звітності, то приписи п. 48.5 ПКУ вказують на підписання податкової декларації керівником або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. Втім, за відсутності діяльності на підприємстві, якщо при цьому у нього не виникають витрати або доходи, чи інші показники, які впливають на оподаткування, подавати податкову звітність не обов’язково. Адже за п. 49.2 ПКУ платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. А такі показники можуть виникати, адже у підприємства на балансі можуть бути нерухомість, або виникати витрати, яких не уникнути (комунальні платежі, оплата послуг з подання звітності в електронній формі тощо). 

Щодо Звіту по ЄСВ, то відповідно до п. 11 р. ІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затв.  Наказ Мінфіну від 14.04.2015 року №435, якщо юридичні особи або ФО-підприємці не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, Звіт за найманих працівників до органів доходів і зборів ними не подається.

Щодо звітності за формою №1ДФ, то у базі ЗІР (категорія 103.25) міститься наступна консультація*: “Згідно з пп. "б" п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами і доповненнями (далі - ПКУ), особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.

Відповідно до п. 2.2 розд. II Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. №4, податковий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент протягом звітного періоду”.

І безумовно підприємству, навіть такому, яке не веде господарську діяльність, треба буде складати фінансову звітність. Про те, в якій формі і коли вона подається, ми писали тут. Про можливість складання фінансової звітності та первинних бухгалтерських документів за умови відсутності на підприємстві директора можна прочитати тут.

* Запитання: Чи необхідно податковому агенту подавати податковий розрахунок за ф. №1ДФ, якщо він не має найманих осіб і дохід у звітному кварталі на користь ФО не нараховувався і не виплачувався? 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Стягнення заборгованості на користь працівника: оподаткування та звітність
    Рішення суду набрало чинності 12.02.2024 р., про стягнення з роботодавця на користь педагогічного працівника заборгованості з виплати надбавки за вислугу років у сумі 147229,94 грн та виплаті допомоги на оздоровлення - 34815,00 грн. Роботодавець погасив заборгованість у лютому 2024 р. з утриманням ПДФО 18%, ВЗ 1,5% та зі сплатою ЄСВ 22%. Як показати таку виплату в об’єднаній звітності? Якщо б заборгованість стягувала виконавча служба, чи виникало б питання про утримання ПДФО, ВЗ і нарахування ЄСВ?
    Сьогодні 12:073
  • Яку звітність повинен подавати відокремлений підрозділ іноземної юрособи в Україні?
    В Україні створено відокремлений підрозділ іноземної юрособи – недержавної організації, що не здійснює та не здійснюватиме в Україні госпдіяльності. Основна мета - сприяння реалізації програм щодо забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок воєнних дій. Відокремлений підрозділ планує мати певний штат працівників в Україні, яким буде нараховуватися й виплачуватися зарплата. Діяльність відокремленого підрозділу буде фінансуватися материнською іноземною юрособою. Яку фінансову, податкову, статистичну чи іншу звітність потрібно подавати?
    25.03.202419
  • Договір на надання послуг з фізособою: оподаткування та звітність
    Підприємство уклало разовий договір на надання послуг з фізособою, яка не є працівником підприємства. Які податки треба перерахувати при виплаті доходу та як відобразити у єдиній звітності?
    20.03.20241 6591
  • За договором МТД не подано інформаційне повідомлення за додатком 8 до Порядку №153: чи буде пільга?
    В грудні 2023 р. підприємство за договором МТД надало послуги, не зареєструвало ПН та не подало додаток 8. Чи буде застосована пільга до даної операції, якщо підприємство зареєструє ПН, подасть уточнюючу до декларації з ПДВ за грудень 2024 року та додаток 8?
    19.03.202435
  • Працевлаштування громадянина США: дозволи, оподаткування та звітність
    Підприємство працевлаштовує громадянина США, який є бенефіціарним власником компанії. Які потрібні дозволи та що з оподаткуванням та звітністю?
    18.03.202434