• Посилання скопійовано

Фінзвіт малого підприємства: відображення собівартості без реалізації та виробництва

На підприємстві здійснені витрати на зарплату, оренду приміщення, амортизацію основних засобів, які відносяться до собівартості виробленої продукції. Але в поточному періоді не було виробництва та реалізації продукції. Як відображати ці витрати в обліку та звітності?

Згідно із п. 5-7 П(С)БО 16, юрособами застосовуються наступні принципи визнання витрат: 

- витрати  відображаються в бухобліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань;

- витратами   звітного   періоду  визнаються  або  зменшення активів,  або збільшення зобов'язань,  що призводить до  зменшення власного капіталу  підприємства  (за  винятком  зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками),  за умови,  що ці витрати можуть бути достовірно оцінені;

- витрати визнаються витратами певного періоду  одночасно  з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо  прямо  пов'язати  з  доходом  певного періоду,  відображаються у складі витрат того звітного періоду,  в якому вони були здійснені. 

Отже, якщо суму певних витрат можна чітко визначити, такі витрати відображаються в бухобліку підприємства на підставі відповідних первинних документів. Але період, у якому вони відображаються, і, відповідно, дебет рахунку, залежить від виду таких витрат. 

У запитанні йдеться про:

  • зарплату виробничого персоналу,
  • оренду приміщення (скоріш за все, виробничого),
  • амортизацію виробничого ОЗ. 

Як правило, такі витрати формують виробничу собівартість продукції підприємства (це передбачено п. 11 П(С)БО 16). 

Але в ситуації, в якій в звітному періоді не відбувалося виробництва продукції, але такі витрати були понесені, віднести їх на дебет рахунку 23 «Виробництво» немає можливості. Також такі витрати не пов’язані з отриманням певного доходу, а саме доходу від реалізації виробленої готової продукції. Тому, відповідно до п. 7 П(С)БО 16, вони визнаються витратами того звітного періоду, у якому вони були понесені (адже виконується і інша умова – при понесенні цих витрат або зменшуються активи (зменшується залишкова вартість ОЗ), або збільшуються зобов’язання підприємства (виникає заборгованість перед працівниками з заробітної плати та перед орендодавцем з орендної плати). 

Тепер головне завдання підприємства визначити, на який рахунок такі витрати понести. На нашу думку, їх слід віднести до інших операційних витрат підприємства і списати за дебетом субрахунку 949. Відображати їх у складі собівартості реалізованої у звітному періоді готової продукції, на нашу думку, невірно, адже ці витрати не пов’язані із виробництвом такої продукції, а отже, і з доходом, отриманим від її реалізації (бо така продукція була вироблена у минулих звітних періодах). 

Відповідно, у Звіті про фінансові результати такі витрати відображатимуться у рядку 2180 «Інші операційні витрати». 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.20247
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.202452
  • Компенсація працівнику вартості медогляду: оподаткування та додаток 4ДФ
    Водій автотранспортного засобу проходив медичний огляд перед працевлаштуванням. Оплату провів з власної картки, підприємство ці кошти йому компенсувало. Чи треба на суму компенсації нараховувати ПДФО та ВЗ, та як правильно відобразити у додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за якою ознакою доходу «126» чи «143»?
    11.04.2024579
  • Допомога від профспілки бійцям та переселенцям
    Профспілка виплачує допомогу членам профспілки, які знаходяться на війні та переселенцям з Каховки. Чи можна її не оподатковувати як благодійну допомогу і показати в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за ознакою доходу «169»? Якими документами підтвердити статус воїна та статус переселенця?
    10.04.202414
  • Бухгалтер без права підпису: чи подавати ф. №1-ОПП?
    На новоствореному підприємстві є директор (наймана особа), головного бухгалтера немає і в податкову дані не подавалися, що директор буде головним бухгалтером. Прийняли бухгалтера без права підпису. Але директор підписує всі звіти та банківські платіжки. В цьому є якесь порушення? Якщо є, то як це виправити?
    04.04.20241 9882