Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

Переоцінка ОЗ при переході на МСФЗ: чи є податкові різниці?

Чи стосується норма пп. 138.3.1 ПКУ про неврахування переоцінки ОЗ у різницях у випадку переоцінки ОЗ до справедливої вартості, яка проводиться один раз під час переходу на МСФЗ (історична собівартість суттєво відрізняється від справедливої вартості за даними експертної оцінки)?

З 01.01.2017 р. до ПКУ внесено зміни, які стосуються впливу процедури переоцінки на облік з податку на прибуток.

Зокрема, в пп. 138.3.1 ПКУ передбачено, що для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість ОЗ без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухобліку. Виходячи з цього, податкову амортизацію згідно з п. 138.3 ПКУ розраховують без урахування переоцінки ОЗ

Таким чином, дооцінка та уцінка не приймають участі у формуванні податкової амортизації (лист ДФС від 12.07.2017 р. №1135/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

Говорячи про переоцінку, податківці у листах згадують звичайну стандартну переоцінку на підстав п. 16 П(С)БО 7. Так, підприємство може переоцінювати об'єкт основних засобів, якщо залишкова вартість цього об'єкта суттєво відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу. У разі переоцінки об'єкта основних засобів на ту ж дату здійснюється переоцінка всіх об'єктів групи основних засобів, до якої належить цей об'єкт (див. тут).

Про таку стандартну переоцінку йдеться у п. 35 МСБО 16. Цієї нормою передбачено два варіанти проведення переоцінки:

  1. коригування валової вартості ОЗ (у т.ч. за допомогою індексування) та накопиченої амортизації;
  2. метод «згортання»: виключення накопиченої амортизації з валової вартості ОЗ та подальша переоцінка.

Втім, нас цікавить не звичайна переоцінка ОЗ, а та, яку проводять при переході із П(С)БО на МСФЗ. Це питання регулює МСФЗ 1.

Суб'єкт господарювання може вибрати оцінити об'єкт основних засобів на дату переходу на МСФЗ за його справедливою вартістю та використати цю справедливу вартість як доцільну собівартість на цю дату (п. Г5 МСФЗ 1).

Відповідно до п. Г6 МСФЗ 1 суб'єкт господарювання, який вперше застосував МСФЗ, може вибрати використати переоцінку об'єкта основних засобів за попередніми ЗПБО на дату переходу на МСФЗ (або до цієї дати) як доцільну собівартість на дату переоцінки, якщо переоцінка на дату переоцінки була в цілому порівняна зі справедливою вартістю або собівартістю чи амортизованою собівартістю за МСФЗ, скоригованою для відображення, наприклад, змін у загальному або конкретному індексі цін.

Якщо суб'єкт господарювання використовує справедливу вартість у своєму звіті про фінансовий стан за МСФЗ на початок періоду як доцільну собівартість об'єкта основних засобів, інвестиційної нерухомості або нематеріального активу (див. параграфи Г5 і Г7), то перша фінансова звітність суб'єкта господарювання, складена за МСФЗ, за кожною статтею у звіті про фінансовий стан, складений за МСФЗ на початок періоду, мають розкривати (п. 30 МСФЗ 1):

  • суму цих справедливих вартостей; 
  • суму коригувань балансових вартостей, відображених у звітності за попередніми ЗПБО.

Про доцільну собівартість податківці говорять у «Віснику» №11. Зокрема, вони зазначають: «Приклад. Підприємство володіє будівлею, яку здає в оренду і враховує згідно з ПБО за історичною вартістю 6 млн грн як інвестиційну нерухомість. Воно вирішило переоцінити актив і надалі розглядати таку вартість як доцільну собівартість на дату переходу на МСФЗ. Облікова політика за первісною вартістю зберігається для цілей МСФЗ.

Справедлива вартість будівлі на дату переходу на МСФЗ становила 13 млн  грн. Оцінку проводив незалежний експерт, використовуючи капіталізацію орендних платежів. Таким чином, підприємство має відобразити будівлю на дату переходу МСФЗ за вартістю 13 млн  грн і використовувати цю вартість надалі як початкову. Відповідно коригування в 7 млн грн визначається як різниця в облікових оцінках між ПБО і МСФЗ і кореспондується з рахунком нерозподіленого прибутку на дату вступного Балансу за МСФЗ».

Таким чином, ДФС говорить, що така нова переоцінена вартість ОЗ у зв’язку із переходом від П(С)БО до МСФЗ й буде початковою для цілей ПКУ. Погоджуємося із таким висновком – тобто норма пп. 138.3.1 ПКУ про неврахування переоцінки ОЗ для податкового обліку не стосується разової переоцінки ОЗ при переході на МСФЗ.

Інших офіційних роз’яснень ДФС щодо разової переоцінки ОЗ при переході на МСФЗ немає. А тому радимо отримати власну ІПК, спираючись на вищенаведені норми МСФЗ 1.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
МСФЗ , Основні засоби , Переоцінка

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі