Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Передоплата за земельний пай фізособі: відображаємо в обліку та формі №1ДФ

Підприємство за три роки наперед перераховує передоплату за земельний пай фізособі. Як це відобразити та в формі №1ДФ?

Звичайний випадок, коли спочатку здійснюється нарахування доходу, а потім його виплата, розглянуто, наприклад, тут>>

Для ведення бухобліку ст. 4 Закону про бухоблік встановлено такий принцип, як нарахування та  відповідність  доходів   і   витрат. Для визначення  фінансового  результату  звітного  періоду   необхідно порівняти  доходи звітного періоду з витратами,  що були здійснені для  отримання  цих  доходів.   При   цьому   доходи   і   витрати відображаються  в бухобліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення,  незалежно від дати надходження  або  сплати грошових коштів.

Отже, незважаючи на те, що виплата за використання земельного паю, що належить фізособі, здійснюється наперед за три роки, частина такої виплати обліковуватиметься як аванс. Оскільки йдеться про виплату за договором оренди, доцільніше обліковувати її за дебетом субрахунку 371 "Розрахунки за виданими авансами". Наприклад, виплата такої орендної плати  наперед з поточного рахунку відображатиметься проведенням Дт 371 Кт 311. 

Оскільки орендна плата сплачується звичайній фізособі (яка не має статусу підприємця), то орендар, як податковий агент, має не лише відобразити таку орендну плату в податковому розрахунку за формою №1ДФ, а і утримати з неї 18% ПДФО та 1,5% ВЗ.

Утримання податків треба здійснити до проведення виплати, а сплатити до бюджету – в строки, встановлені ст. 168 ПКУ. Зокрема, якщо сплата орендної плати здійснюватиметься з поточного рахунку орендаря, перерахувати ці податки слід одночасно або до такої сплати. 

Звісно, що на дату виплати доходу, він вже виникає у фізособи. Але в бухобліку зобов’язання з такої виплати виникає не на дату виплати, а в строки, встановлені договором. Отже, на момент цієї виплати в бухобліку відображається лише передоплата. 

Для уникнення суперечностей  із податківцями, радимо в цей момент нарахувати і зобов’язання з ПДФО та ВЗ: Дт 631 (або 685) Кт 641, 642. Хоча, у згаданій вище консультації «Вісника» зазначається, що таке проведення треба зробити в місяці нарахування доходу. Але у автора інша думку – справа в тому, що ст. 127 ПКУ передбачено штраф за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податків податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків. Отже, сплата ПДФО та ВЗ це добре, але для уникнення від штрафу краще зробити ще й утримання (нарахування). 

Далі, якщо договором передбачено, що орендна плата є щомісячним платежом, щомісячно в сумі такої орендної плати визнаватимуться витрати. Наприклад, якщо земельна ділянка використовується в процесі сільгосптоваровиробництва, то витрати в сумі орендної плати потраплять до виробничої собівартості сільськогосподарської продукції Дт 23 Кт 631. Одночасно буде зроблено проведення Дт 631 (або 685) Кт 371 для списання частини авансу (передоплати). 

У формі №1ДФ таку орендну плату слід відобразити двічі. У кварталі передоплати податковий агент відображає виплату доходу (усю суму передоплати, відображену за дебетом субрахунку 371) і нарахований та сплачений з неї ПДФО та ВЗ. Нарахований дохід (кредит субрахунку 631 або 685) відображається лише в тій сумі, в якій в цьому кварталі було зроблено проведення по заліку передоплати на поточне зобов’язання (Дт 631, 685 Кт 371). 

У згаданій вище консультації в «Віснику» про це говориться так: якщо, наприклад, виплату орендодавцеві орендної плати і перерахування до бюджету утриманого ПДФО здійснено у І кварталі 2017 р., у формі №1ДФ за цей період щодо такого орендодавця (фізичної особи) будуть заповнені рядки 3 і 4 плюс рядок 5 «Ознака доходу» — 106.

При цьому, якщо згідно з договором оренди строк виплати (нарахування) орендної плати — 31 грудня кожного звітного року, то відображення нарахованого доходу (орендної плати) і утриманого нарахованого ПДФО здійснюється в рядках 3а і 4а, плюс рядок 5 у формі №1ДФ за IV квартал 2017 р. 

Отже, якщо утримання ПДФО і ВЗ ви зробите при виплаті передоплати (в бухобліку буде зазначено проведення Дт 631(685) Кт 641, 642, то рядок 4а слід заповнити в кварталі передоплати (на всю суму сплаченого податку). Якщо ж, як зазначено у «Віснику», ви будете здійснювати утримання податків під час нарахування доходу, то відображати таке утримання слід буде у кварталі, у якому здійснено таке нарахування.  

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бикова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
1-ДФ , ПДФО , Плата за землю , Земля , Облік , Військовий збір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі