• Посилання скопійовано

Встановлення бази розподілу загальновиробничих витрат

Підприємство виготовляє три одиниці продукції. Чи можна встановити базу розподілу загальновиробничих витрат пропорційно до реалізаційної ціни за кожну одиницю?

Склад витрат підприємства визначено П(С)БО 16

Відповідно до п. 16 П(С)БО 16 загальновиробничі витрати поділяються на постійні і змінні.

До змінних загальновиробничих витрат належать витрати на обслуговування і управління виробництвом (цехів, дільниць), що змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно до зміни обсягу діяльності. Змінні загальновиробничі витрати розподіляються на кожен об'єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо), виходячи з фактичної потужності звітного періоду.

Далі, до постійних загальновиробничих витрат відносяться витрати на обслуговування і управління виробництвом, що залишаються незмінними (або майже незмінними) при зміні обсягу діяльності. Постійні загальновиробничі витрати розподіляються на кожен об'єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо) при нормальній потужності. Нерозподілені постійні загальновиробничі витрати включаються до складу собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг) у періоді їх виникнення. Загальна сума розподілених та нерозподілених постійних загальновиробничих витрат не може перевищувати їх фактичну величину. 

Як стає зрозуміло з формулювань п. 16 П(С)БО 16, підприємство може обирати інші бази розподілу змінних загальновиробничих витрат, ніж зазначені у цьому пункті, на що вказує слово «тощо».

Норми п. 16 П(С)БО 16 говорять про те, що перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат установлюються підприємством. Документально база розподілу та перелік і склад витрат оформлюються наказом керівника підприємства. Це може бути загальний наказ про облікову політику, у якому встановлюються всі параметри облікової політики, в тому числі і ці. Або ці параметри можна встановити в окремому наказі керівника підприємства.

Отже, в даному випадку підприємство може встановити базою розподілу ЗВВ реалізаційну ціну за кожну одиницю продукції. Це призведе до того, що більша сума ЗВВ буде розподілятись на більш дорогу продукцію, і навпаки – собівартість дешевшої продукції буде включати меншу суму ЗВВ.

На нашу думку, базу розподілу ЗВВ слід обирати найбільш економічно доцільну, причому для різних статей ЗВВ має бути обрано окрему базу розподілу. Наприклад, витрати на оренду та комунальне обслуговування виробничих приміщень найдоцільніше розподіляти за площею приміщень, що займають виробничі потужності кожного виду продукції – оскільки ці витрати прямо пов’язані з площею приміщень. Інший приклад - витрати на управління виробництвом (наприклад, оплата праці начальника цеху, майстра тощо) доцільно розподіляти за кількістю годин праці, витрачених на виробництво кожного виду продукції – адже таке управління пов’язане з персоналом, і т.д.

В будь-якому разі, вибір бази розподілу ЗВВ здійснюється підприємством самостійно з урахуванням всіх наявних факторів та професійного судження.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:0591
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0631
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202421
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202433
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410