• Посилання скопійовано

Реалізація продукції методом самозбирання: як відобразити в бухобліку?

Сільськогосподарське підприємство планує здійснювати реалізацію вирощеної продукції методом самозбирання. Як це відобразити в обліку?

Система самозбирання сільськогосподарської продукції (на Заході вона називається  U-pick) полягає в тому, що покупці самостійно збирають на полі вирощену продавцем сільськогосподарську продукцію, яка потім зважується та проводиться розрахунок з покупцем. Зазвичай таким чином реалізуються ягідні та овочеві культури. Покупець отримує свіжу продукцію, зібрану власноруч та без збільшення ціни на вартість збирання та доставки такої продукції на ринок. Продавець отримує економію щодо витрат на тару, оплату праці за збирання, зберігання та доставку продукції на ринок.

Саме на ту дату, коли готова продукція пропонується для продажу за системою самозбирання, вона оцінюється згідно з П(С)БО 30. Відповідно до п. 4 П(С)БО 30 сільськогосподарська продукція – це актив, одержаний в результаті відокремлення від біологічного активу, призначений для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання. В даному контексті рослини, що дають таку продукцію – це поточні біологічні активи, які здатні давати сільськогосподарську продукцію протягом періоду, що не перевищує 12 місяців (п. 4 П(С)БО 30).

Біологічний актив та сільськогосподарська продукція визнаються активом, якщо існує імовірність отримання підприємством у майбутньому економічних вигід, пов'язаних з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 30). 

Відповідно до п. 12 П(С)БО 30 сільськогосподарська продукція при її первісному визнанні оцінюється за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу або за виробничою собівартістю відповідно до П(С)БО 16 "Витрати". Первісне визнання сільськогосподарської продукції відображається у тому звітному періоді, у якому вона відокремлена від біологічного активу. Далі, сільськогосподарську продукцію після її первісного визнання оцінюють та відображають відповідно до П(С)БО 9 "Запаси".

Таким чином, сільськогосподарську продукцію можна оцінити або за справедливою вартістю, або за виробничою собівартістю на дату її збирання. В даному випадку справедлива вартість буде дорівнювати ціні продажу, за якою продукція продається прямо на полі. 

Більш звичним та простим буде спосіб оцінки с.-г. продукції за виробничою собівартістю. Отже, на дату самозбирання продукції:

  • На рахунку 23 «Виробництво» вже накопичені витрати на її вирощування: Дт 23 Кт 13, 20, 22, 26, 27, 65, 66, 631;
  • Зібрана покупцями продукція оприбутковується як готова продукція: Дт 27 Продукція сільськогосподарського виробництва Кт 23;
  • Одночасно продукція списується на собівартість реалізації: Дт 901 "Собівартість реалізованої готової продукції" Кт 27.

Розрахунки з покупцями можуть провадитись як готівкою, так і безготівково шляхом перерахування коштів на рахунок підприємства у банку: Дт 301, 311  Кт 701. Відповідно до ст. 9 Закону про РРО реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при  здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва  підприємствами, установами і організаціями усіх  форм власності, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ  і  організацій  з оформленням  прибуткових  і видаткових касових  ордерів  та  видачею  відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

Якщо підприємство – платник ПДВ, то на дату першої події (попередня оплата або збирання продукції – п. 187.1 ПКУ) нараховуються ПЗ з ПДВ: Дт 701 Кт 641. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання майна філій на окупованих територіях
    Юрособа має у своєму складі філіі (госпрозрахункові та безбалансові), які розташовані на окупованій території. На цей час у філій в обліку є майно (касові апарати, кошти у касі, печатки). Чи можна списати ці кошти, чи їх потрібно взяти на облік у касу центрального підприємства? Які дії можна вчинити з майном: списати чи чекати деокупації?
    18.03.202410
  • Облік та оподаткування міжнародної технічної допомоги
    Підприємство підписало договір з комунальним підприємством як підрядник, який виконує будівельно-монтажні роботи. Ці роботи фінансує НЕФКО в рамках МТД. Є карта об'єкта з метою звільнення від ПДВ за пп. 197.11 ПКУ. Як відображати це фінансування в бухобліку та яке буде оподаткування?
    18.03.202413
  • Зменшення СК при поверненні негрошового вкладу учаснику: облік та оподаткування
    Підприємство зменшило СК за рахунок повернення ОЗ учаснику. Як визначити базу оподаткування ПДВ? Як ця операція вплине на об’єкт оподаткування податком на прибуток?
    18.03.20247
  • Облік та оподаткування оплати благодійної допомоги
    До підприємства (платник податку на прибуток, застосовує різниці) письмово звернулася військова частина про надання благодійної допомоги у вигляді часткової оплати на рахунок ФОПа для закупівлі всюдихода. Кошти було перераховано на рахунок ФОПа. Які потрібні документи, щоб провести цю оплату в бухобліку і відобразити у витратах з податку на прибуток?
    14.03.20241 058
  • Витрати на заряджання електромобіля: як облікувати?
    Підприємство має на балансі електромобіль, який використовує в госпдіяльності. Як обліковувати заряджання такого авто електроенергією? Інколи авто заряджається вдома у власника (засновника) чи директора
    13.03.202445