• Посилання скопійовано

Державній установі надано безготівкову допомогу: як відобразити в бухобліку?

Як правильно відобразити в обліку благодійну допомогу, що надана в безготівковій формі державній установі?

Бухгалтерський облік

В бухобліку благодійна допомога списується до складу витрат згідно з п. 5 та п. 6 П(С)БО 16. В даному випадку витрати  відображаються в бухобліку одночасно зі зменшенням активів – грошових коштів. Витратами   звітного   періоду визнається зменшення активів у вигляді грошових коштів, що призводить до зменшення власного капіталу  підприємства  (за  винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками),  за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені (ця умова теж виконується, тому що сума перерахованих грошових коштів чітко визначена). Ці витрати неможливо прямо пов'язати  з  доходом  певного періоду, а отже, вони відображаються у складі витрат того звітного періоду,  в якому вони були здійснені. (п. 7 П(С)БО 16).

Витрати на надання благодійної допомоги списуються на дебет субрахунку 949 "Інші витрати операційної діяльності" з кредита субрахунку 311 "Поточні рахунки в національній валюті".

 

Оподаткування податком на прибуток

Згідно з п. 140.5 ПКУ фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується:

  • на суму коштів, безоплатно перерахованих  протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, (крім неприбуткової організації, яка є об’єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об’єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону), у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (пп. 140.5.9 ПКУ);
  • на суму перерахованої безповоротної фіндопомоги особам, що не є платниками податку (крім фізосіб), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0% відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, для якої застосовується положення пп. 140.5.9 ПКУ (пп. 140.5.10 ПКУ).

Реєстр неприбуткових установ та організацій ведеться відповідно до Порядку № 440. Відповідно до п. 4 Порядку № 440 до Реєстру включаються неприбуткові організації - юрособи за кодом згідно з ЄДРПОУ. Ознака неприбутковості організації присвоюється за окремими групами підприємств, установ та організацій відповідно до п. 133.4.6 ПКУ. Зокрема, бюджетні установи включаються до Реєстру та мають ознаку неприбутковості (0031). 

Отже, якщо бюджетна установа, про яку йдеться у запитанні, включена до Реєстру, підприємство-надавач благодійної допомоги збільшує фінрезультат на частину суми благодійної допомоги, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (в даному випадку – 2016 р.). Якщо у 2016 році оподатковуваного прибутку не було, фінрезультат збільшується на всю суму благодійної допомоги.

Якщо таку установу не включено до Реєстру, фінрезультат збільшується на всю суму благодійної допомоги без її зменшення на  4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»