• Посилання скопійовано

Дебіторська заборгованість за перерахованими авансами: як списати в бухобліку?

На балансі підприємства обліковується дебіторська заборгованість за перерахованими авансами(товар не отриманий), якій понад 3-ох років. Резерв сумнівних боргів не створювався. Як списати дебіторську заборгованість в бухобліку та як відкоригувати фінрезультат до оподаткування?

Бухгалтерський облік

У загальному випадку безнадійна заборгованість списується за рахунок резерву сумнівних боргів, якщо він створювався для такої заборгованості (Дт 38 Кт 36, 37). Нагадаємо, що необхідність створення резерву встановлена п. 7 П(С)БО 10.

Якщо резерв не створювався, то дебіторська заборгованість одразу списується на витрати (Дт 944 Кт 36, 37). Водночас списана безнадійна дебіторська заборгованість зараховується на позабалансовий субрахунок 071 «Списана дебіторська заборгованість», де вона обліковується протягом не менше трьох років з дати списання для спостереження за можливістю її стягнення у випадках зміни майнового стану боржника. Якщо і після встановленого строку заборгованість не стягується, вона списується з субрахунку 071.

Підстави для списання безнадійної заборгованості мають бути належним чином документально підтверджені й оформлені. В даному випадку слід документально довести той факт, що строк позовної давності щодо цієї заборгованості вже сплинув. При цьому слід враховувати норми глави 19 розділу V ЦКУ. На підприємстві може створюватися комісія для вирішення питань стягнення і списання заборгованості або цими питаннями може займатись окремий працівник (юрист тощо). З’ясовувати долю безнадійних боргів може також комісія з проведення інвентаризації під час проведення чергової інвентаризації розрахунків з контрагентами. В цьому разі оформлюється протокол та інші документи, передбачені порядком проведення інвентаризації. Більш докладно про документування результатів інвентаризації ми писали тут>>>

Отже, комісія (відповідальний працівник) складає протокол, акт, доповідну записку чи інший подібний документ, в якому описує причини списання, заходи стягнення тощо. Цей документ передається на розгляд керівника підприємства, який його затверджує, після чого він передається до бухгалтерії для виконання.

 

Оподаткування податком на прибуток

Як вказують податківці у листі від 20.01.2017 р. №307/10/20-40-12-03-14, відповідно до пп. 139.2.1, 139.2.2 ПКУ, у редакції, що діє з 01.01.2017 р., фінрезультат до оподаткування збільшується на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ та на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів. В даному випадку резерв сумнівних боргів не створювався, тоді вся сума списаної дебіторської заборгованості буде розглядатися як списана понад суму резерву сумнівних боргів.

Фінрезультат до оподаткування зменшується: на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінрезультат до оподаткування відповідно до НП(С)БО або МСФЗ; на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), яка відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ.

Таким чином, до складу витрат для цілей оподаткування (через зменшення фінрезультату) потрапляє лише сума списаної дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам безнадійної заборгованості, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ.

Також про списання безнадійної заборгованості ми писали тут>>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • ТОВ передало в оренду обладнання: нюанси обліку та оподаткування
    ТОВ – платник податку на прибуток на загальних підставах, ПДВ, виробляє будівельні матеріали на замовлення покупця з використанням його торгової марки. Виробник має на балансі обладнання та хоче передати в оренду клієнтам покупця. Чи може підприємство надати обладнання в оренду? Як відобразити дану операцію в обліку?
    Сьогодні 13:199
  • Придбання квадроциклу для військовослужбовця: відображення в обліку та оподаткування
    Приватне підприємство планує придбати квадроцикл та передати його безпосередньо військовослужбовцю. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:1518
  • Облік погашення кредиту замість банку факторинговій компанії
    : У 2012 році ТОВ отримало в банку кредит. У 2014 році банк передав кредит факторинговій компанії. Протягом 2012 – 2023 рр. між банком, НБУ, фактором тривали судові справи. Відсотки за кредитом ТОВ не виставлялися. У 2023 році кредит виставлено на аукціон і продано новому кредитору. Згодом за вимогою кредитора ТОВ відшкодувало вартість кредиту, за ціною менше балансової. Як ці операції відобразати в обліку?
    Сьогодні 12:0811
  • Платник єдиного податку надає приміщення для тимчасового проживання ВПО: облік та оподаткування
    Юрособа – платник єдиного податку 4-ї групи надає приміщення для тимчасового проживання ВПО на безоплатній основі. Для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги (електроенергію, опалення, водопостачання та ін.) юрособа щомісячно надає інформацію до селищної ради. Плату за проживання і за спожиті комунальні послуги від ВПО юрособа не отримує. Як відображати це в обліку та яке оподаткування?
    Сьогодні 11:155
  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:0215