• Посилання скопійовано

Облік витрат на реєстрацію лікарського засобу

Підприємство після проведення реєстрації лікарського засобу отримує «Реєстраційне посвідчення на лікарський засіб», в якому зазначається, що цей препарат перереєстрований в Україні безстроково та з необмеженим терміном дії такого реєстраційного посвідчення. Як правильно відобразити в обліку ці витрати?

Слід зазначити, що чинне законодавство чітких правил для відображення в обліку зазначеної операції не встановлює. Роз'яснення щодо практичного застосування чинних норм бухгалтерського законодавства має наводити Мінфін, а податкового – ДФСУ. Але на сьогодні роз’яснень за такою операцією теж немає. 

Тож, далі ми можемо навести тільки власну думку з цього приводу.  

На нашу думку, такі витрати слід обліковувати як об’єкт нематеріальних активів. І ось чому. Як зазначено у П(C)БО 8 «Нематеріальні активи», нематеріальні активи – це немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований. В свою чергу, активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому. Таке реєстраційне посвідчення надається підприємству, внаслідок проведення реєстрації лікарського засобу, та надає право реалізовувати його на території України, а отже і призведе до економічних вигід. Як бачимо, реєстраційне посвідчення на лікарський засіб має всі ознаки нематеріального активу

Для обліку такого НА доцільно буде використовувати рахунок 127 «Інші нематеріальні активи». При чому, облік придбання такого НА відображається за дебетом рахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів» з подальше списанням на рахунок 127.

Далі постає питання як нараховувати амортизацію, у випадку якщо таке посвідчення видане на необмежений термін. Амортизація нараховується протягом терміну корисного використання такого НА, відповідно постає проблема визначення такого строку. В бухобліку строк експлуатації (корисного використання) такого об'єкту НА підприємство визначає самостійно. Відображення нарахованої амортизації відбувається за кредитом рахунку 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів». Дебет рахунку витрат визначається відповідно до норм П(С)БО 16

Згідно із Законом № 123/96-ВР лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації. Лікарські засоби, випущені в обіг під час строку, протягом якого лікарський засіб було дозволено до застосування в Україні, можуть застосовуватися в Україні до закінчення їх терміну придатності, визначеного виробником та зазначеного на упаковці.

Отже, отримане реєстраційне посвідчення дає можливість продавати такі лікарські засоби. Але не тільки – реєстраційний номер зазначається і виробниками лікарських засобів у маркуванні, що наноситься на етикетку, зовнішню та внутрішню упаковку лікарського засобу. Отже, реєстраційне посвідчення є і передумовою для виробництва лікарських засобів. 

Тому, нарахована амортизація такого НА може зазначатися за дебетом рахунку 23 «Виробництво» виробниками лікарських засобів, або за дебетом рахунку 93 «Витрати на збут» імпортерами лікарських засобів, які самостійно проводять їх реєстрацію, але здійснюють тільки їх продаж. 

В податковому обліку (якщо підприємство є платником податку на прибуток і здійснює коригування фінрезультату до оподаткування) треба діяти відповідно до пп. 138.3.4 ПКУ. За ним, якщо строк дії права користування НА не встановлено, такий строк корисного використання визначається платником податку самостійно, але не менше двох та більше 10 років.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    Сьогодні 13:2310
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    Сьогодні 12:0620
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    Сьогодні 10:196
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427