• Посилання скопійовано

Прискорена амортизація основних засобів у 2017-2018 роках

Чи можна застосовувати мінімальні строки експлуатації, зазначені в п. 43 підр. 4 р. ХХ ПКУ, без урахування пп. 138.3.1 ПКУ, який вимагає застосування більшого з строків експлуатації, визначеного за ПКУ або за стандартами бухобліку? Які методи розрахунку амортизації можна при цьому застосовувати?

Пункт 43 підрозділу 4 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ  містить спеціальні норми щодо нарахування прискореної амортизації машин та обладнання, які належать до четвертої групи основних засобів. Виходячи з обмеження періоду, протягом якого такі основні засоби мають бути введені в експлуатацію, з 1 січня 2017 року до 31 грудня 2018 року, можна зробити висновок, що ці норми тимчасові. На нашу думку, таким чином законодавці хотіли зацікавити суб’єктів господарювання до оновлення свого парку машин та обладнання у 2017 – 2018 роках.

У п. 43 підрозділу 4 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ прямо зазначено, що під час застосування положень цього пункту норми пункту 138.3 ПКУ не застосовуються в частині нарахування амортизації відповідно до встановлених мінімально допустимих строків амортизації основних засобів. Нагадаємо, що це норми пп. 138.3.3 ПКУ:

«Мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів використовуються з урахуванням наступного.

У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів в бухгалтерському обліку менше ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені цим підпунктом.

У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів в бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені цим підпунктом, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку».

Відповідно, якщо підприємство приймає рішення про застосування норм п. 43 підрозділу 4 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, воно може не зважати на строки корисного використання, встановлені для відповідних об’єктів основних засобів, що встановлені для них у бухгалтерському обліку.

При цьому правила коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, встановлені п. 138.1 та п. 138.2 ПКУ, залишаються незмінними для платників податку на прибуток, які застосовують п. 43 підрозділу 4 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Однак, у самому п. 43 підр. 4 р. ХХ ПКУ зазначено, що мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює два роки, може застосовуватися під час розрахунку амортизації за прямолінійним методом. Отже, застосування лише цього методу дає право на прискорену амортизацію зазначених машин та обладнання. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»