• Посилання скопійовано

Облік переуступки боргу

Юрособа "А" на загальній системі оподаткування має дебіторську заборгованість за реалізовану продукцію з декількома підприємствами. Чи може ця юрособа переуступити борг юрособі "Б"? Як ця операція відображається в бухгалтерському і податковому обліку у обох юросіб? Які податкові наслідки?

Юридичний аспект

Відступлення права вимоги (за ЦК УРСР – уступка вимоги, в літературі – цесія) являє собою договірну передачу зобов’язальних вимог первісного кредитора (цедента) новому кредиторові (цесіонарію). Відступлення права вимоги відбувається шляхом укладення договору між цедентом та цесіонарієм (див. тут).

Отже, за договором відступлення права вимоги відбувається заміна кредитора у зобов’язанні (ст. 512 ЦКУ)Статтею 514 ЦКУ передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Таким чином, у ситуації, зазначеній в запитанні, до нового кредитора переходять права або отримати за договором ще не поставлені товари, або, у разі невиконання постачальником умов договору або розірвання договору поставки, отримання від такого постачальника раніше отриманої ним передоплати.

На момент отримання письмового повідомлення від первісного кредитора щодо переуступки права вимоги новому кредитору у боржника всі раніше визнані зобов'язання перед первісним кредитором (у тому ж обсязі й на тих же умовах) переходять до нового кредитора. Тобто у боржника виникає заборгованість перед новим кредитором зі сплати коштів за товар, отриманий від первісного кредитора та закривається заборгованість перед первісним кредитором з оплати.

Зверніть увагу: при заміні кредитора попередній кредитор не несе жодних зобов’язань за угодою, у якій відбувається заміна кредитора. Однак за договором про відступлення права вимоги може бути встановлена оплата послуг нового кредитора (цесіонарія).

Чи може бути договір цесії відплатним? Чинним законодавством не передбачено заборону на встановлення винагороди в разі відступлення права вимоги. Плата за такі послуги може бути визначена:

1) у відсотковому відношенні до суми боргу, що відступається;

2) у фіксованій сумі (новий кредитор платить суму меншу від суми права вимоги боргу або ж первісний кредитор платить новому кредитору певну суму коштів за послугу — менш поширений на практиці варіант).

Про юридичні аспекти встановлення такої плати ми писали, зокрема, тут. Там же можна прочитати про відображення в бухгалтерському обліку наведених вище операцій у кожної із сторін договору: первісного і нового кредиторів, а також у боржника.

 

Бухгалтерський облік

У ситуації, зазначеній в запитанні, бухгалтерські проведення будуть наступні:

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Фінансовий результат

Дт

Кт

+

--

Облік у підприємства «А» - первісного кредитора (цедента)

1.

Відвантажено товар підприємству «Б»

361

702

-

-

2.

Нараховані ПЗ з ПДВ

702

641

-

-

3.

Підписано договір цесії

377

361

-

-

4.

Плату за договором цесії списано на інші операційні витрати*

85, 949

361

-

--

5.

Отримано кошти від нового кредитора

311

377

-

--

Облік у підприємства «В» - нового кредитора (цесіонарія)

1.

Підписано договір цесії, відображено заборгованості

377

685

-

-

2.

Відображено дохід на суму винагороди цесіонарія **

685

733

-

-

3.

Перераховано компенсацію за договором цесії підприємству «А»

685

311

-

-

4.

Отримано кошти від підприємства «Б»

311

377

-

-

* Акт виконаних робіт, наданих послуг на суму дисконту не передбачений; на практиці сума дисконту списується на витрати в момент передачі документів, що підтверджують борг.

**Дохід цесіонарій визнає в момент передачі йому документів, що підтверджують борг.

Зверніть увагу: якщо боргові зобов’язання передаються одним платником податку іншому в обмін на грошові кошти або цінні папери, то такі операції не є об’єктом оподаткування ПДВ. Але у первісного кредитора укладання договору про відступлення права вимоги не є підставою для зменшення податкового зобов’язання за поставленими ним товарами. Детальніше про це див. у листі ДФСУ від 14.12.2015 р. №26560/6/99-99-19-03-02-15.

Про облік відступлення прав вимоги у боржника ми роз’яснили тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202461
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442