• Посилання скопійовано

Відображаємо в обліку створення та реалізацію програмного продукту

Підприємство займається перепродажем програмної продукції та планує розробити власну програмну продукцію. Як відобразити в обліку її створення та подальший продаж?

Програмний продукт – це програма, яку може запускати, тестувати та використовувати будь-яка людина. Вона може використовуватись в різних операційних системах та з різними наборами даних. 

Програмний продукт відноситься до нематеріальних активів, може придбаватися або створюватися самостійно. 

Відображення витрат на створення та придбання нематеріального активу в бухгалтерському обліку регулюється Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку № 8 «Нематеріальні активи», а використання рахунків, які використовуються для обліку, регулюється Планом рахунків бухгалтерського обліку та Інструкції про його застосування

Відповідно до п. 7 П(С)БО 8 нематеріальний актив, отриманий в результаті розробки, слід відображати в балансі за умов, якщо підприємство/установа має:

  • намір, технічну можливість та ресурси для доведення нематеріального активу до стану, у якому він придатний для реалізації або використання;
  • можливість отримання майбутніх економічних вигод від реалізації або використання нематеріального активу;
  • інформацію для достовірного визначення витрат, пов'язаних з розробкою нематеріального активу.

При придбанні (створенні) нематеріального активу, витрати капіталізуються на рахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів», а при введенні об’єкта в експлуатацію (початок його використання), капіталізовані витрати списуються на відповідні субрахунки рахунку 12 «Нематеріальні активи».

Але, якщо програмний продукт створюється не для власного використання, а для продажу, то фактично він є готовою продукцією, тому облік створення такого програмного продукту буде іншим.

Усі витрати, які підприємство понесе в процесі створення програмного продукту, відображаються (накопичуються) на рахунку 23 «Виробництво», а при завершенні його створення усі витрати списуються на рахунок 26 «Готова продукція». На цьому рахунку ведеться облік створених програмних продуктів для подальшого продажу (відображається собівартість програмного продукту, яка буде списуватися на витрати при продажі такого продукту).

Якщо виробництво є масовим (тобто, створюється багато програмних продуктів), в процесі створення можуть виникати різного роду витрати, які не можна прямо віднести до створення програмного продукту (ті, які будуть виникати на підприємстві, та будуть пов’язані з різними видами діяльності – оренда, послуги телефонії та Інтернету, використання матеріалів тощо), ці витрати доцільно відображати на рахунку 91 «Загальновиробничі витрати», а потім розподіляти на 23 рахунок та на інші витратні рахунки. База розподілу може бути різною, це власний вибір підприємства. При цьому облік вже буде як виробничий з використанням усіх первинних документів та рахунків, які використовуються при обліку виробництва. 

Розглянемо на прикладі бухгалтерський облік створення програмного продукту для його подальшої реалізації.

Приклад

Підприємство займається створенням програмного продукту Х та реалізовує його. Над створенням програмного продукту працюють програмісти, підприємство має офіс, в якому вони працюють та який є орендованим приміщенням, також використовується обладнання для роботи (комп’ютери та ін.). Після створення програмного продукту, він був реалізований покупцю.

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків бухгалтерского обліку

Сума, грн

Дебет

Кредит

1.

Нарахована заробітна плата програмістам, які займаються створенням програмного продукту

23

661

20 000

2.

Нарахований ЄСВ на заробітну плату програмістів

23

651

4 400

3.

Відображено нараховану амортизацію комп’ютера

23

131

1 00

4.

Відображено витрати оренди офісу в частині використання при створенні програмного продукту

23

685 (631)

1 000

5.

Відображено створений програмний продукт в складі готової продукції

26

23

25 500

6.

Реалізовано програмний продукт покупцю на умовах післяоплати

361

701

30 000

7.

Списана собівартість програмного продукту

901

26

25 500

8

Відображено фінансовий результат від створення та реалізації програмного продукту

791

701

 

901

791

 

25 500

30 000

 

ПДВ

Відповідно до п. 26-1 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції. Для цілей цього пункту до програмної продукції відносяться: результат комп'ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп'ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів.

Також слід пам’ятати, якщо технічна підтримка (встановлення, налаштування, тестування, виявлення та усунення недоліків) програмної продукції (комп'ютерних програм), що здійснюється її виробником, є складовою постачання програмної продукції, то операції з постачання програмної продукції, до складу вартості якої входять послуги з технічної підтримки (встановлення, налаштування, тестування, виявлення та усунення недоліків) програмної продукції (комп'ютерних програм), звільняються від оподаткування податком на додану вартість. 

Якщо послуги з технічної підтримки (встановлення, налаштування, тестування, виявлення та усунення недоліків) програмної продукції (комп'ютерних програм) не входять до складу вартості програмної продукції та постачаються не її виробниками, то вони оподатковуються податком на додану вартість у загальновстановленому порядку за основною ставкою. 

На цьому неодноразово наголошували податківці у своїх роз’ясненнях: тут>>> і тут>>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410