• Посилання скопійовано

Повернення товару: відображення в обліку

Підприємство повертає товар, імпортований в 2011 році від нерезидента, виробнику резиденту в Україні. Як правильно відобразити цю операцію в обліку?

Відповідно до ст. 1 Закону УРСР №959-XII від 16.04.1991 р. "Про зовнішньоекономічну діяльність" представництво іноземного суб'єкта господарської діяльності - це установа або особа, яка представляє інтереси іноземного суб'єкта господарської діяльності в Україні і має на це належним чином оформлені відповідні повноваження. Тому повернення товару представництву нерезидента, фактично є поверненням товару нерезиденту — виробнику. Проте, важливо приділити увагу документальному оформленню такої операції. Зокрема у документах, які складає покупець, повинен бути засвідчений факт саме повернення товару за вартістю придбання (за договірною вартістю). Тому що з іншої сторони, операцію повернення можна трактувати, як продаж товару, з відповідними податковими наслідками.


Типової форми накладної на повернення немає, тому підприємство може розробити свою форму з урахуванням вимог ст. 9 Закону України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом МФУ від 24.05.95 р. №88, а також використовувати типову форму М-11 (форма затверджена наказом Мінстату від 21.06.96 р. №193). 

В бухгалтерському обліку під час зарахування товару на баланс, відповідно до переліку витрат зазначених у п. 9 ПСБО 9 “Запаси” було сформовано собівартість. І потрібно врахувати, що однією із складових собівартості іноземного товару була сума ввізного мита. Тому під час повернення товару проведення будуть мати наступний вигляд:

Д-т 632 К-т 281 — договірна вартість (сума без суми мита); 

Д-т 949 К-т 281 - сума мита.

Скоріше за все, покупець не відображав, як в бухгалтерському так і в податковому обліках витрат на придбаний товар, тому коригувати суму витрат не потрібно (адже її просто немає). 

Підстав для здійснення коригування (зменшення ПК з ПДВ) за ст. 192 ПКУ немає.  З іншої сторони, під час ввезення товару був сплачений ПДВ, який відображався у складі ПК за п. 198.2 ПКУ. Якщо враховувати норми пп. “г” п. 198.5 ПКУ, право на ПК у зв'язку з придбанням товарів втрачається, оскільки дані товари не будуть використані у межах господарської діяльності і через повернення, операція придбання фактично анулюється. Відповідно, товари використовуються в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ. А це означає, що у звітному періоді, в якому відбувається повернення товару загалом потрібно нарахувати ПЗ з ПДВ. І такі вимоги дійсно будуть в силі. Але за умовами запитання, придбання товару відбувалось у 2011 році, як наслідок саме у цьому періоді сплачувався ПДВ на митниці і відображався згодом ПК з ПДВ. Повернення товарів відбувається після спливу 1095 днів з періоду придбання, тому на наш погляд підстав для нарахування ПЗ за п. 198.5 ПКУ у цьому випадку не має.

 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»