Згідно з П(С)БО 14, вартість і нарахування амортизації об'єкта операційної оренди відображається орендодавцем на рахунках бухгалтерського обліку класу 1 «Необоротні активи».
Дохід від операційної оренди (крім доходу від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигод, пов'язаних з використанням об'єкта операційної оренди. На суму заохочення орендаря щодо продовження або укладення нової орендної угоди орендодавцем зменшуються протягом строку оренди доходи від орендної плати.
Витрати орендодавця з укладення угоди про операційну оренду (юридичні послуги, комісійні винагороди) визнаються іншими операційними витратами того звітного періоду, у якому вони мали місце.
Втрати від зменшення корисності об'єктів операційної оренди визнаються орендодавцем у порядку, передбаченому Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 року №92 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 травня 2000 року за №288/4509.
А що на практиці?
Бухгалтерський облік орендних операцій ведеться відповідно до П(С)БО 14 «Оренда». Основний засіб, переданий в операційну оренду, продовжує обліковуватися на балансі орендодавця. Тому орендодавець, якщо він є юрособою, і далі нараховує амортизацію на об'єкт ОЗ.
Дохід від операційної оренди, що не належить до основної діяльності підприємства-орендодавця, відображається на субрахунку 713 «Дохід від операційної оренди активів». На цьому субрахунку узагальнюється інформація про доходи від оренди (крім фінансової) майна, якщо ця діяльність не є предметом (метою) створення підприємства.
Як було зазначено вище, витрати орендодавця з укладення угоди про операційну оренду визнаються іншими операційними витратами того звітного періоду, у якому вони мали місце (п. 18 П(С)БО 14). Інші витрати орендодавця, пов'язані з отриманим доходом від операційної оренди, також слід визнавати іншими операційними витратами і відображати за дебетом субрахунка 949 «Інші витрати операційної діяльності».
Якщо операційна оренда належить до основної діяльності підприємства-орендодавця, дохід від операційної оренди слід відображати за кредитом субрахунка 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг». Витрати, пов'язані з доходом від операційної оренди, що є основною діяльністю підприємства-орендодавця, слід відображати за дебетом рахунка 23 «Виробництво» (додатково див. лист Мінфіну від 22.09.2010 р. №31-34020-20-27/25329).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити