• Посилання скопійовано

Як обліковувати банківську гарантію, якщо банк погасив заборгованість підприємства?

Підприємство уклало договір на надання послуги з контрагентом, який був гарантований банком. Підприємство порушило умови договору. За рішенням суду було установлено списання банківської гарантії на користь контрагента. Банк відкрив кредитний договір на підприємство на суму гарантії та перерахував її контрагенту. Підприємство перерахувало цю суму банку. Як відобразити це в обліку?

У даному випадку підприємство є боржником, заборгованість якого гарантована банком. Бухоблік самої заборгованості ведеться за загальними правилами, залежно від суті цієї господарської операції. Якщо ця сума сплачується за невиконання умов договору, то її слід розглядати як визнану неустойку, штрафну санкцію тощо.

Далі, якщо зобов'язання боржника щодо сплати неустойки виконано банком-гарантом (поручителем), то в обліку боржника відбувається заміна кредитора – раніше кредитором було підприємство, перед яким виникло зобов’язання, а після здійснення банком гарантійного платежу кредитором стає банк. 

У тому випадку, коли гарантія надавалася банком за плату, у боржника виникають фінансові витрати.

Схема бухобліку показана у таблиці (суми умовні).

Таблиця

Зміст операції

Дт

Кт

Сума, грн

Визнання заборгованості підприємства перед контрагентом як неустойка (санкція тощо) за невиконання умов договору з одночасним визнанням витрат

948

685 (контрагент)

10000

Погашення банком заборгованості в рамках договору гарантії – заміна кредитора в обліку боржника, визнання кредитної заборгованості перед банком

685 (контрагент)

601 (банк)

10000

Погашення кредиту

601 (банк)

311

10000

Нарахування плати (процентів) за користування гарантією (у разі наявності)

951

684 (банк)

500

Погашення процентів

684 (банк)

311

500

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202413
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202422
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.20247
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427