• Посилання скопійовано

Підприємство-резидент України відкриває філію в Фінляндії: облік та звітність

Підприємство-резидент України відкриває філію в Фінляндії, яка надаватиме послуги з виготовлення продукції. Податки сплачуватимуться в Фінляндії. Як в Україні підприємство звітує за філію? Як обліковувати отриманий філією прибуток?

Реєстрація філії

Підприємство, яке здійснює зовнішньоекономічну діяльність, може відкривати за межами України свої представництва, філії та виробничі підрозділи, утримання яких здійснюється за кошти підприємства (ч. 3 ст. 68 ГКУ).

Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством (ч. 4 ст. 64 ГКУ). 

Відомості про відокремлені підрозділи суб'єктів господарювання залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру в порядку, визначеному законом (ч. 2 ст. 58 ГКУ).

Таким чином, підприємство має затвердити положення про закордонну філію, а також зареєструвати створену філію в Єдиному держреєстрі. 

Для реєстрації відокремленого підрозділу держреєстратору подається Заява щодо державної реєстрації відокремленого підрозділу юридичної особи за формою 5, затвердженою наказом Мін'юсту від 18.11.2016 р. № 3268/5.

Окремо реєструватися в податковій чи в інших органах України не потрібно.

 

Бухгалтерський облік

Кожне підприємство зобов’язане вести бухгалтерський облік згідно з нормами Закону про бухоблік (див. ч. 1 ст. 3 Закону про бухоблік).

Дія цього Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України (ч. 1 ст. 2 Закону про бухоблік).

Підприємство може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов’язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства (ч. 5 ст. 8 Закону про бухоблік).

Тобто, підприємство може виділити філію на окремий баланс і тоді філія вестиме окремий облік. Але надалі показники такого обліку однаково включаються до складу фінзвітності підприємства. Філія самостійно фінзвітності не подає.

Або ж може не виділяти. Тоді всі бухгалтерські показники філії відображаються безпосередньо в обліку підприємства. 

Тож у фінзвітності підприємства, яке подається до відповідних держорганів (органів статистики, податкової, якщо підприємство є платником податку на прибуток) враховуються в тому числі і показники діяльності філії.

 

Податок на прибуток

Платниками податку на прибуток є юридичні особи, що провадять свою діяльність як на території України, так і за її межами (пп. 133.1 ПКУ). 

Об'єктом оподаткування є прибуток з джерелом походження на території України і за її межами, розрахований шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного за правилами бухгалтерського обліку (пп. 134.1.1 ПКУ). 

Таким чином, філія не є окремим платником податку на прибуток. Фінансові показники філії (доходи та витрати) враховуються в фінансових показниках платника податку юридичної особи.

Але якщо філія сплачує у Фінляндії податки за законодавством Фінляндії, підприємство (юридична особа) може зарахувати ці сплачені податки при сплаті податку на прибуток (див. пп. 13.4, пп. 141.4.9 ПКУ). Доходи і витрати, отримані юрособою за кордоном, беруть участь у розрахунку бази оподаткування згідно з нормами ПК (пп. 13.1, 13.2 ПКУ).

Особливості зарахування сплачених за кордоном податків наведені в пп. 141.4.9 ПКУ.

Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду.

Не підлягають зарахуванню у зменшення податкових зобов’язань такі податки, сплачені в інших країнах:

  • податок на капітал/майно та приріст капіталу;
  • поштові податки;
  • податки на реалізацію (продаж);
  • інші непрямі податки незалежно від того, підпадають вони під категорію прибуткових податків чи оподатковуються іншими податками згідно із законодавством іноземних держав.

Зарахування сплачених за митним кордоном України сум податку здійснюється за умови подання письмового підтвердження контролюючого органу іншої держави щодо факту сплати такого податку та за наявності чинного міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування доходів.

Таким міжнародним договором в даному випадку є Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Фінляндія про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно, ратифікована Законом України від 06.10.95 р. № 370/95-ВР.

Варто сказати, що прибуток філії, з якого утримується податок на прибуток у Фінляндії, розраховується з урахуванням правил ст. 7 Конвенції.

 

Щодо письмового підтвердження

Відповідно до пп. 13.5 ПКУ, для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

Про особливості легалізації довідок ми писали тут.

Довідки видають місцеві податкові органи.

Сплачений за кордоном податок відображається в рядках 16.1 та 16 додатка ЗП до декларації з податку на прибуток і в рядку 16 декларації.

Про особливості зарахування ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»