• Посилання скопійовано

Списання коштів виконавчою службою з рахунку підприємства-поручителя: що в обліку?

ТОВ на ЄП виступало поручителем іншого ТОВ, яке брало кредит в банку. Підприємство-позичальник не погасило кредит і виконавча служба заблокувала рахунок поручителя і самостійно списала кошти, які були на поточному рахунку поручителя. Як ці операції відобразити в обліку і чи можна таку операцію проводити на ЄП?

Для ефективного ведення підприєм¬ницької діяльності підприємству завжди потрібно мати достатню кількість обігових коштів. Проте не завжди вони є. і якщо їх бракує підприємство вимушене звертатися до зовнішніх джерел фінансування.

Кожний банк, як відомо, висуває свої умови кредитування. Так, якщо позичальник (боржник) не має достатньо активів для покриття суми кредиту, банк вимагає, щоб виконання зобов’язань було забезпечено порукою. Крім того, якщо банк уперше вступає у кредитні відносини з клієнтом і не хоче ризикувати своїми грошима, то він вимагає, щоб за позичальника поручилася третя особа, якій банк довіряє.

Порука є одним з видів забезпечення виконання зобов’язання боржника. 

Згідно з ч. 1 ст. 553 ЦКУ за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ч. 1 та ч. 2 ст. 554 ЦКУ).

Тобто, порукою гарантується виконання грошового зобов’язання боржника. Відповідно, на поручителя, у разі порушення боржником свого зобов’язання покладається обов’язок сплатити таких коштів на користь кредитора.

Після виконання поручителем зобов'язання, забезпеченого порукою, кредитор повинен вручити йому документи, які підтверджують цей обов'язок боржника. До поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання (ч. 1 та ч. 2 ст. 554 ЦКУ).

 

Бухгалтерський облік

В результаті укладання договору поручительства поручитель відображає взяті на себе зобов’язання за договором поручительства на рахунку 05 «Гарантії та забезпечення надані» за вартістю, зазначеній у договорі. Аналітичний облік за кожною виданою гарантією ведеться окремо.

Стягнення коштів (примусове виконання судового рішення) виконавчою службою з рахунку підприємства-поручителя за підприємство-боржника, яке отримало кредит в банку і не погасило його, здійснюється безпосередньо на рахунок виконавця, тому вважаємо, що і в обліку це має бути відображено наступним чином:

  • Дт 05 Кт   -  відображено надані гарантії за підписаним договором поручительства;
  • Дт 685 Кт 311 – списано кошти з рахунку на користь виконавчої служби;
  • Дт 949 Кт 685 – відображено витрати на списану суму з рахунку на підставі отриманого від виконавчої служби первинного документу (постанови);
  • Дт  Кт 05 - списано надані гарантії з позабалансового рахунку. 

У випадку, якщо підприємство-поручитель, керуючись ст. 554 ЦКУ, забажає виставити вимогу підприємству-боржнику на повернення ним коштів за виконане за нього зобов’язання, тоді в обліку таку операцію слід відобразити так:

  • Дт 377 Кт 685 – відображено право вимоги до підприємства-боржника (на сплачену суму);
  • Дт 311 Кт 377 - погашена заборгованість підприємством-боржником.

Платникам єдиного податку такі операції не заборонені.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    Сьогодні 10:105
  • Виконання інженерних робіт: що в бухобліку?
    Підприємство виконує інженерні роботи, результатом яких є технічна документація. Роботи можуть виконуватися протягом 6 – 9 місяців і будуть передані замовнику в кінці періоду виконання. Витрати виробничої собівартості відображаються на рахунку 23. За роботами отримуються аванси. Чи потрібно на дату балансу визнавати доходи, навіть якщо роботи не передані замовнику?
    22.04.202421
  • Нюанси списання безнадійної заборгованості
    Підприємство має на балансі прострочену дебіторську та кредиторську заборгованість, яка утворилася в період з 2012 по 2018 роки. Коли за нею спливає строк позовної давності, щоб вона стала безнадійною і списати її з балансу? Як відображати списання в бухобліку? Чи нараховувати ПДВ при списанні?
    19.04.20241 650
  • Облік ОЗ та благодійної допомоги неприбуткової організаціїосно
    Неприбуткова організація отримала 10 ноутбуків, як благодійну допомогу, за актом приймання-передачі, але без ціни. 2 ноутбуки за рішенням керівника залишилися на балансі організації для використання в діяльності. Інші 8 передаються іншій неприбутковій організації, також без ціни. Як ці операції відображати в бухгалтерському обліку?
    19.04.202421
  • Облік та звітність щодо винагороди гіг-спеціалісту
    Як резиденту Дія. Сіті відобразити в обліку нарахування та оподаткування щомісячної винагороди гіг-спеціалісту? Яку категорію застрахованої особи зазначати в Додатку 1 та ознаку доходу в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    19.04.202422