Нормами ст. 39-2 ПКУ встановлено, що контрольованою іноземною компанією (КІК) визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України відповідно до правил, визначених ПКУ.
Зокрема, відповідно до пп. 39-2.1.2 ПКУ іноземна компанія визнається КІК, якщо фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України (далі – контролююча особа):
а) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або
б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб – резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або
в) окремо або разом з іншими резидентами України – пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.
Фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України не визнаються контролюючими особами, якщо їх володіння часткою у КІК реалізовано через пряме або опосередковане володіння в іншій юридичній особі – резиденті України, за умови якщо остання визнається контролюючою особою згідно з пп. 39-2.1 ПКУ та на неї покладається зобов’язання щодо оподаткування скоригованого прибутку КІК.
Отже, якщо дочірнє підприємство відповідатиме ознакам КІК для ТОВ, то в такому випадку ТОВ повинне подати повідомлення про цю КІК. З цього приводу читайте наш матеріал: Повідомлення про КІК: Мінфін затвердив форму
Законом №1117 від 07.12.2020 р. прописано особливі правила початку дії правил оподаткування КІК. Зокрема, першим звітним (податковим) роком для звіту про КІК є 2022 рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року, звітний період розпочинається у 2022 році). Тобто вперше подавати Звіт про КІК потрібно буде у 2023 році (п. 54 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Контролюючій особі дозволяється подати Звіт про КІК за 2022 рік і пізніше, а саме одночасно з поданням декларації з податку на прибуток аж за 2023 рік (тобто у 2024 році).
Тим, хто вибере спосіб подання Звіту про КІК за 2022 рік під час звітування за 2023 рік, слід пам’ятати, що необхідно буде включити дані зазначеного в такому звіті скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік. Водночас штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.
Крім того, п. 54. підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ передбачає, що:
1) штрафні санкції та пеня за порушення, допущені під час визначення та обчислення прибутку контрольованої іноземної компанії, не застосовуються за результатами 2022–2023 звітних (податкових) років;
2) до платника податків не застосовується за результатами 2022–2023 звітних (податкових) років адміністративна та кримінальна відповідальність за будь-які порушення, пов’язані з КІК.
Відповідно до пп. 39-2.2.2 ПКУ об’єктом оподаткування для податку на прибуток підприємств контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така юридична особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених ст. 39-2 ПКУ. Зазначена частина прибутку контрольованої іноземної компанії за результатами звітного податкового року збільшує об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи в порядку, визначеному розділом III ПКУ (зокрема, див. пп. 134.1.7 ПКУ, пп. 137.9 ПКУ, пп. 140.4.2 ПКУ).
Порядок обчислення скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, що оподатковується в Україні, встановлено п. 39-2.3 ПКУ.
У разі оподаткування фінансового результату до оподаткування контрольованої іноземної компанії та за наявності відповідних показників до декларації з податку на прибуток (починаючи з 2022 звітного року) подаються додатки КІК, КІК-К, КІК-ТЦ, КІК-ЦП.
Також читайте тут та тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити