• Посилання скопійовано

Погашення боргу товаром: що в облiку?

Як повернути борг постачальнику товаром (проведення)? Як бути з націнкою?

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦКУ).

Зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги (ч. 1 ст. 601 ЦКУ).

Таким чином, з правової точки зору передача товару є продажем цього товару. А якщо товар передається в рахунок боргу, це означає, що зобов’язання перед постачальником будуть зараховані в рахунок заборгованості за продані товари.

Передачу товару можна оформити одним договором купівлі-продажу. А зарахування заборгованості іншим договором.

В бухобліку продаж товару відображатиметься проводками (цифри умовні):

  • Дт 361 Кт 702 – 12 000 грн (передано товар, за продажною вартістю, з урахуванням ПДВ, якщо підприємство є платником ПДВ);
  • Дт 702 Кт 641 – 2 000 грн (нараховано ПЗ з ПДВ, складена ПН і зареєстрована в ЄРПН, якщо підприємство є платником ПДВ);
  • Дт 702 Кт 791 – 10 000 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Дт 902 Кт 28 – 7 000 грн (собівартість товару списана на собівартість реалізації);
  • Дт 791 Кт 902 – 7 000 грн (собівартість реалізації списана на фінрезультати).

Зарахування заборгованості відображається проведення:

  • Дт 631 Кт 361 – 12 000 грн.

Щодо націнки на товар, то в розглядуваній ситуації вона окремо в бухгалтерському обліку не відображається. Фактично націнка, як різниця між вартістю продажу (без ПДВ) і собівартістю визначається на субрахунку 791. Адже дохід від продажу показується проведенням - Дт 702 Кт 791, а собівартість проведенням - Дт 791 Кт 902. Різниця між цими проведеннями є націнкою без урахування ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:0571
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0628
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202420
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202432
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410